Zastosowanie pulsoksymetru w niestandardowych warunkach

Posted on 17/11/2021 7:18am

W dzisiejszych czasach różnorodność aparatury pomiarowej oraz diagnostycznej wykorzystywanej w medycynie daje spore możliwości w kontekście monitorowania stanu zdrowia.


Oprócz znanych urządzeń pomiarowych takich jak termometr czy ciśnieniomierz, dostępne są również te mniej znane, ale w niektórych przypadkach bardzo przydatne.


Jednym z takich urządzeń jest pulsoksymetr.


Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne wykorzystywane do nieinwazyjnych pomiarów saturacji krwi metodą pulsoksymetrii. Saturacja to najprościej opisując procent wysycenia hemoglobiny tlenem. W normalnych warunkach saturacja powinna wynosić 95-99%. Do pomiaru wykorzystywany jest stopień pochłaniania przez czerwone krwinki promieniowania czerwonego oraz podczerwonego zainstalowanego w pulsoksymetrze


mężczyzna w koszuli w kratkę
Author: AnEternalGoldenBraid
Source: http://www.flickr.com


Znany jest fakt, że w trakcie wspinaczki na dużą wysokość saturacja spada. Wraz ze wzrostem wysokości następuje zmniejszanie się parcjalnego tlenu w powietrzu atmosferycznym, co wpływa na możliwość wystąpienia choroby górskiej.

Nie czekaj - tylko wejdź na polecany artykuł (https://www.sklep.effector.com.pl/13-effect-impresja-profile-do-glazury-i-terakoty), z którego dowiesz się mnóstwa interesujących danych dotyczących omawianego zagadnienia.

Z tego powodu pulsoksymetry mogą być używane przez wspinaczy górskich, jako urzadzenia pozwalające na przeprowadzenia badania w warunkach terenowych. Istnieją badania wykazujące, iż poziom wysycenia krwi tlenem ma przełożenie na poziom narażenia na występowanie choroby, a co za tym idzie pulsoksymetr pozwala określić prawdopodobieństwo niepowodzenia w dalszej wspinaczce.

Jeśli masz ochotę zgłębić większą ilość informacji na ten temat - odsyłam tutaj (https://kesbet.pl/produkty/kosze-betonowe/), ponieważ odnajdziesz tam dokładne dane, które bardzo Cię zaciekawią.

Należy jednak mieć na uwadze, że pulsoksymetr jest urządzeniem wspomagającym, w normalnych warunkach wyniki powinny być interpretowane jedynie w konsultacji z lekarzem - badanie pulsoksymetrem.
Standardowo jest to urządzenie badające istotne parametry fizjologiczne, odzwierciedlające czynności oddechowe oraz wentylacyjne. Odpowiednie stosowanie pulsoksymetru i monitorowanie wyników umożliwia określić czy osoba jest narażona na hipoksję.

Tags: urządzenie, lekarz, badania, pomoc, osoba