W jakich uwarunkowaniach tworzyć mural, aby zachwycał każdego swym wyglądem?

Posted on 21/01/2022 7:46am

Zazwyczaj inicjatorami powstania bardzo dużego muralu są mieszkańcy dzielnicy albo bloku. Inicjatorami także bywają inwestorzy, którzy pragną podwyższyć atrakcyjność konkretnego miejsca.


Początkowym krokiem do sukcesu jest wybranie odpowiedniej powierzchni.


Mural nie lubi mocnego nasłonecznienia, które bardzo prędko oraz drastycznie mogłoby zmienić nasycenie barw. Jako podłoże dla murali będą sprawdzać się lepiej ściany północne i wschodnie, a nie południowe oraz zachodnie. Również fatalne skutki może mieć wilgoć, z tego też powodu ściany, które znajdują się w strefie zraszania nie nadają się jako powierzchnia pod mural. Idealna powierzchnia dla wykonania tego typu malowidła to sucha oraz nie za bardzo nasłoneczniona ściana w niezłym stanie. Wyjściem może być również szczególna płyta, która po stworzeniu dzieła jest przymocowana do muru. Kiedy już mamy wybraną ścianę, trzeba ją w odpowiedni sposób przygotować.

Czytasz tutaj bardzo atrakcyjne tematy, jednak kliknij bez wahania tutaj, gdyż to rzeczywiście unikalna strona (http://www.konstrukcje-reklamowe.pl/blue-area-systems/) - ona także Cię zaciekawi.

Jeżeli powierzchnia była już w przeszłości malowana, w takiej sytuacji należy zedrzeć złuszczone pozostałości farby, a w przypadku farby olejnej konieczne jest łagodne oszlifowanie, aby wygładzić powierzchnię i uzyskać właściwą przyczepność.


mural
Author: Koo-di
Source: Koo-di


komfort
Author: sxc.hu
Source: sxc.hu
Trzeba również pozbyć się pleśni oraz grzybów i usunąć je przy użyciu szczotki drucianej po uprzednim przemyciu muru rozcieńczonym wybielaczem. Gdy ściana jest już starannie oczyszczona, w takiej sytuacji pokrywa się ją dwoma warstwami wodorozcieńczalnej, gruntującej farby. Jeżeli mural będzie wykonany na płycie, istotne jest naniesienie podkładu również na krawędzie tej płyty. Najlepsze do malowania murali są farby na bazie żywic akrylowych. Przylegają one doskonale do ścian albo podłoży cementowych. Takie farby są półprzepuszczalne dla wilgoci oraz nie zagraża im wypłukanie na skutek niezwykle wysokiego ciśnienia pary wodnej. Do tego bardzo dobrze radzą sobie nawet w bardzo ciężkich warunkach pogodowych. Przy malowaniu murali bardzo istotne są czynniki pogodowe. Prace w niezwykle wysokich temperaturach nie są zwykle zalecane przez wzgląd na niezwłoczne wysychanie farby. Natomiast malowanie podczas deszczu źle wpływa na przyczepność farby.


Idealna temperatura do pracy to temperatura około 18-30 stopni. Musimy pamiętać o tym, że do farby nie należy dodawać za wiele wody, ponieważ za bardzo rozcieńczona farba nie będzie prawidłowo trzymała się podłoża oraz barwy będą rozmyte.

Tags: dom, temperatura, oczy, pracy