W jaki sposób dbamy o nasz przydomowy ogródek, który już z założenia ma przyciągać wzrok przechodniów

Posted on 22/02/2021 7:38am

Przydomowy ogród jest przedmiotem troski tak gospodarza, jak i gospodyni. Mężczyzna odpowiada najczęściej za spulchnienie ziemi, a pani za posianie roślin na rabatach. Niektórzy uprawiają także warzywa, ale trzeba pamiętać o tym, że ogród pełni nade wszystko funkcje reprezentatywne. Z tego też powodu w bliższym i dalszym otoczeniu tegoż ogrodu sadzi się drzewa ozdobne. Wybrani gospodarze idą krok dalej: projektują dla siebie piękną altanę, która stoi pośrodku okręgu utworzonego z jałowców.


Sadzonka
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Projektowanie zieleni bywa sztuką. A przygoda z drzewkami ozdobnymi zaczyna się od ich zasadzenia. Już w czasach oświecenia rozmieszczenie takich roślin nie pozostawało przypadkowe. Ogród można było zaprojektować w bardziej poukładanym stylu francuskim lub w stylu rodem z Anglii, to jest takim, który swoim wyglądem ma przypominać dziką gęstwinę (sadzonki krzewów). Tak czy inaczej, sadzonki krzewów od wieków sadzi się w ten sam sposób. Najpierw trzeba wykopać dołek o odpowiedniej głębokości, aby przy sadzeniu nie ułamać korzenia. Oprócz nawożenia oraz systematycznego podlewania sadownicy wykonują jeszcze jedną dodatkową, ale i niezbędną czynność: posadzone już drzewko obsypują dookoła poszatkowanymi kawałkami kory drzew.

Razem z upływem tygodni sadzonki krzewów zmieniają swoją prezencję. W zależności od tego, jaki rodzaj rośliny został kupiony, będziemy oczekiwać odmiennych efektów naszej pracy w ogródku lub sadzie. Krzewy w zasadzie dzielmy na iglaste i liściaste. Te pierwsze zdobią nasze otoczenie czerwcową porą, a zapach jaki roztaczają kwitnące kielichy kwiatów inspiruje również twórców perfum. Natomiast odmiany iglaste bardzo dostojnie prezentują się na tle białego puchu. Nie straszne im styczniowe mrozy i zimowe wichury, nawet połamane przez wiatr gałązki zupełnie nie szpecą ich wyglądu.


Roślina
Author: Leena
Source: http://www.flickr.com
Żeby sadzonki krzewów mogły przeistoczyć się w ładne rośliny ozdobne muszą zostać spełnione pewne założenia.

Zaciekawiły Cię przedstawione przez nas teksty? Zatem z przyjemnością pragniemy przekazać Ci, że czeka na Ciebie kolejny ciekawy news (https://ekurtyny.pl/) pod tym linkiem.

Najważniejsza jest pielęgnacja, do której wliczymy z pewnością podlewanie oraz nawożenie. W zimie niektóre drzewka trzeba ochraniać przed niską temperaturą, a w przypadku intensywnych opadów śniegu strząsać nadmiar białego puchu - inaczej niektóre gałęzie zostaną uszkodzone. A dodatkowo pamiętajmy, że pobladłe listki wyglądają dobrze tylko jesienią.

Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie absorbujący, to bez lęku sprawdź też uwagi spod linku (http://www.malafabryczka.pl/kategoria/bransoletki-z-koralikow/149) - one również są godne Twojej uwagi.

W czasie letnich upałów zwiędnięte i żółte gdzieniegdzie łodygi świadczą nade wszystko o niedbałości pana i pani domu bądź o zupełnym braku czasu na wykonywanie obowiązków w przydomowym ogródku czy sadzie (sprawdź rośliny do ogrodu Nordmania).

Tags: roślina, styl, ochrona