W eksporcie jakich owoców oraz warzyw Polska jest na czołowym miejscu?

Posted on 25/01/2022 7:46am

Polska jest to europejski faworyt w produkcji niektórych warzyw i owoców. Polska jest faworytem w produkowaniu wiśni, czarnej porzeczki czy buraków.


W niezwykle znacznej mierze wytwarzanie przewyższa potrzeby krajowe, dlatego też export owoców i warzyw jest przymusem.


export owoców i warzyw
Author: Jon Collins
Source: http://www.flickr.com
upominek
Author: David D
Source: http://www.flickr.com


Bez szukania nowych rynków zbytu, ogrodnictwo krajowe traciło będzie rację bytu. Polska jest niezwykle znacznym producentem jak na miarę Unii Europejskiej. W niektórych kategoriach zajmuje ona czołowe miejsce. Szacunkowo co 4-te jabłko, które produkowane jest w Europie, zbiera się w naszym kraju. Flagowymi owocami naszego państwa są również wiśnia oraz czarna porzeczka, których Polska zbiera najwięcej w Europie. Nasza ojczyzna góruje także w produkcji buraków oraz jesteśmy faworytem w produkcji ogórków i marchwi. Jeżeli chodzi o borówkę amerykańską, która stała się naszym eksportowym hitem, około 80% tych owoców jest przeznaczone na rynki zagraniczne. W naszym kraju zjada się około 650 tysięcy ton jabłek rocznie, a eksport sięgał czasami 12 milionów ton.


Polska to również największy eksporter światowy świeżych pieczarek.

Zaintrygował Cię ten post? W takim razie kliknij w link do serwisu karma acana i ciesz się następnymi faktami. W razie pewnych pytań - zwróć się do nas.

Przede wszystkim owoce oraz warzywa eksportowane są do krajów unijnych. Dociera do nich nawet 80% produkcji. Rozwój eksportu potrzebuje poszukiwania nowych rynków. Jeśli chodzi o jabłka, nowych rynków szuka się w Azji oraz w Afryce Płn. Rynkiem, który niezwykle dużo obiecuje są Indie, Wietnam i inne arabskie państwa. Znajdowanie innych rynków zbytu jest wiąże się także z przymusem budowania logistyki, która w Polsce w tej chwili nie jest dobrze rozwinięta.


Należałoby tutaj wspomnieć, że to nie sztuka podpisać kontrakt, sztuką jest go wykonać i posiadać z niego wydajne efekty. Strata rynku rosyjskiego jako odbiorcy polskich warzyw oraz owoców, miała negatywny wpływ na ich eksport. Problemem dla eksporterów jest białoruski rynek.

Tags: owoce, dom, sport, produkcja