Tonery do wszelakich drukarek - czy jednak wszystkie moga pasować do każdego rodzaju drukarki?

Posted on 23/08/2022 7:53am

Czym jest toner wie obecnie chyba każdy - jest to barwny proszek używany przy tak zwanej kserografii (czyli przy robieniu ksero), aby otrzymać bezpośredni obraz kopiowanego przez nas na drukarce oryginału.


toner
Author: tec_estromberg
Source: http://www.flickr.com


Tonery posiadają różną postać - mogą być mocniej ciekłe lub występować w postaci zabarwionych kulek z żywicy typu termoplastycznego. Jednakże czy dosłownie każdy kupiony przez nas toner będzie odpowiedni dla posiadanego przez nas sprzętu?


Zdawać by się mogło, iż toner, to toner. Tymczasem jak to się okazuje poza samą postacią występowania, tonery mają niewiarygodnie przeróżne kształty, a dokładniej - sprzęt, w którym bywają ulokowane je ma. Z tego konkretnego powodu - mimo tego, że tonery stosuje się tak właściwie wszędzie te same - nie każdy sprzęt mającego toner (zużyty sprzęt elektroniczny) pasuje do wszelkich drukarek, czy kserokopiarek. W zależności od posiadanego modelu oraz marki sprzętu, musimy wykupić toner o odpowiednim kształcie i rozmiarze - w tym konkretnym celu wszelakie tusze bywają oznakowane oraz przypisane konkretnemu modelowi. Jak to łatwo się domyśleć dosłownie każdy kolor tonera posiada własne oznaczenia - w tym kokretnym przypadku nie ma żadnego znaczenia model naszej drukarki. Tonery występują w 4 kolorystykach, określonych pewnym skrótem CMYK, a więc mamy wtym miejscu: dla C - Cyjan (czyli odcień niebieskiego); dla M - Magenta (czyli tutaj połączenie czerwieni wraz z niebieskim); dla Y - Yellow (który wbrew wszelkim pozorom nie jest czystym odcieniem żółtego); oraz nie mniej istotny kolor mający oznaczenie K - Czarny.
Dlaczego jednak "K" oznacza czarny? Ponieważ czerń jest określana w drukarkach jako key colour, czyli na język polski "kolor kluczowy". No a jak bardzo dobrze wiemy, bez czarnego koloru w drukarce tak naprawde ani rusz!

Tags: kolory, marki, czas, zakup, moc