Skrótowy przewodnik po nowoczesnej hali, gdzie produkuje się artykuły spożywcze

Posted on 17/05/2022 8:18am

Kiedy w mieszkaniu pojawiają się goście, to pan i pani domu raczą przybyszów czym chata bogata. To wtedy na ławach lądują mniej bądź bardziej wymyślne dania oraz, obligatoryjnie, kawa i herbata owocowa. Tak już przyjęło się w polskiej tradycji, że należy wykazać się gościnnością, kiedy do mieszkania wchodzą sąsiedzi bądź przyjaciele. W takich sytuacjach rzadko zastanawiamy się, w jaki sposób powstały produkty, które stawiamy przed przybyszami.


badania w laboratorium
Author: Iqbal Osman
Source: http://www.flickr.com
A więc zróbmy to teraz. W wielu fabrykach, w których produkuje się towary do spożycia, znajdują się różnego rodzaju urządzenia, np. wyparka próżniowa. Taki sprzęt znalazł co prawda zastosowanie także w innych gałęziach rodzimego oraz światowego przemysłu, lecz, jak już nadmieniliśmy, koncentrujemy się tutaj jedynie na wspomnianym w tytule przykładzie. Tutaj więcej: .

Wyparka próżniowa to ogólnie rzecz biorąc sprzęt, który służy do zagęszczania różnego typu substancji. Znajdziemy go na terenie fabryk, które zajmują się wyrobem konfitur śliwkowych, marmolad nisko słodzonych, soków malinowych. Z tego właśnie wynalazku korzysta też przemysł (www.arapneumatik.pl/p-197-zlaczka-pneumatyczna-wtykowa-prosta-3101-lf3000-parker-legris) cukrowniczy, a mleko, które stawiamy przed gośćmi również powstało przez zagęszczenie tego surowca w wyparce.

Jeszcze jednym sprzętem, który stanowi obligatoryjny element wyposażenia wielu zakładów pracy, w których produkuje żywność są liofilizatory. W tych maszynach przeprowadzany bywa proces tzw. liofilizacji. Z grubsza rzecz biorąc polega on na zamrożeniu artykułu, a później jego wysuszeniu. Przykładowo, rzeczony proces produkcyjny zastosowano podczas produkcji kawy rozpuszczalnej. Dla zainteresowanych tematem: .

Chociaż liofilizatory znalazły zastosowanie w laboratoriach farmaceutycznych, a nawet w archeologii, to szary polak proces liofilizacji będzie kojarzył właściwie tylko z procesem wytwarzania jego ulubionej kawy o smaku karmelu. A wytworzony już artykuł trzeba właściwie magazynować, ponieważ w przeciwnym przypadku ulegnie on skamienieniu. Przyczyna tego zjawiska bywa banalna: proces liofilizacji sprawia , że konkretny produkt staje się higroskopijny, czyli łatwo chłonie wilgoć.


Skruber K-415
Author: www.donserv.p
Source: www.donserv.p
Przetwarzanie artykułów spożywczych na masową skalę staje się obecnie powszechną praktyką. Chociaż specjaliści od reguł właściwego żywienia przestrzegają nas przed konsumowaniem nazbyt przetworzonych produktów, to trudno wyobrazić sobie dom, w którym nie byłoby takich towarów na kuchennych regałach. Podobno kawa świeżo mielona zaparzona w ekspresie jest o wiele zdrowsza niż ta w granulkach, ale ten argument zupełnie nie przemawia do smakoszów kawy rozpuszczalnej.

Tags: dom, proces, goście