Przy wysyłaniu zeznania podatkowego zwykle myślimy, który PIT powinniśmy wybrać

Posted on 20/01/2022 7:40am

Każdy pracujący obywatel jest zobligowany, by rozliczyć się z fiskusem.


Wysyłanie papierów związanych z zeznaniem podatkowym nikomu nie kojarzy się przyjemnie.


Przedsiębiorstwa
Author: PILGRIM
preparaty
Author: onnola
Source: http://www.flickr.com


Z reguły odbieramy to jako raczej męczący obowiązek. Jednakże musimy go dopełnić każdego roku przed długim weekendem majowym. Najistotniejsze pytanie brzmi wówczas — jaki dokument wybrać? PIT 36 lub PIT 37? Wyjaśniamy, że ten pierwszy jest zarezerwowany skierowany dla ludzi, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a drugi dla tych, którzy pracują na umowie o pracę, działo i zlecenie. Czyli dla większej części naszego społeczeństwa. Obecnie składa się deklarację dosłownie w kilka chwil. Wystarczy z oficjalnej strony Skarbówki ściągnąć program do zarządzania flotą pojazdów i wklepać na początku swe dane. Później będzie już lżej, bo system samodzielnie będzie podpowiadał gdzie oraz co należy wpisać. Dzięki wszystkim wpisanym przez nas liczbom samodzielnie wyliczy różne kwoty. Sam także poda nam, ile będzie trzeba dopłacić do urzędu lub ile państwo będzie musiało nam zwrócić pieniędzy. Niezwykle mądrym pomysłem jest również to, że nie trzeba w ogóle iść do Skarbówki, aby oddać rozliczenie. Można je wysłać przez internet. To dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu nie robią się ogromne kolejki.


Urzędniczki są w stanie zatem skoncentrować się na swej pracy orz mają również więcej czasu, by pomagać tym, którzy nie umieją obsługiwać internetu — choćby seniorom.


W porównaniu z latami PRL-u dzisiaj wypełnianie deklaracji podatkowej jest szybkie i przyjemne. Wszystko to za sprawą cyfryzacji.

Tags: WC, działalność, dokument, pracy