Otwierając firmę o niektórych rzeczach po prostu musisz się dowiedzieć, jeżeli masz wątpliwości, sprawdź w witrynie internetowej Zus-u

Posted on 18/08/2017 9:36am

Posiadanie własnej firmy to konieczność zaznajomienia się z licznymi ustawami, pamiętania o ważnych terminach i zapłatach, bez tego po prostu nie można funkcjonować.

Właściciel firmy musi być świadom, że powinien postępować według ustalonych reguł i obowiązujących przepisów, bowiem w odmiennym przypadku mogą mu zagrażać konsekwencje. W sytuacji, jeśli ma jakieś wątpliwości, może skontaktować się z pracownikami Zus-u albo zasięgnąć wiadomości na stronie internetowej wspomnianej instytucji.

Pracownik musi dostać opiekę na dziecko

Każdy rodzic może korzystać z płatnego dodatkowego urlopu do wykorzystywania do opieki nad potomkiem, jest to dwa dni urlopu w ciągu roku. Opieka na dziecko ciekawostka może być wykorzystana za jednym podejściem lub rozdzielona na dwa razy. Co znaczące: są to pełnopłatne dni wolne, a rodzic ma prawo je wziąć bez podawania przyczyny. Pracodawca nie może odmówić udzielania takiej „opieki”. Warto pamiętać, że w szczególnych sytuacjach, jak chociażby choroba bądź zamknięte przedszkole rodzicom przysługuje także inny typ urlopu na opiekę, nie będzie on jednak już pełnopłatny.

Składki należy opłacać i to o czasie

składki podatkowe
Author: Ian Lamont
Source: http://www.flickr.com
Czy to składki zdrowotne i emerytalne czy zobowiązania podatkowe – wszelkie wpłaty na rzecz instytucji albo urzędów trzeba realizować w podanym terminie, w odmiennym przypadku zostają naliczone odsetki za zwłokę - poznaj przykłady. W momencie, kiedy nie wie się, ile w sumie trzeba zapłacić wspomnianej instytucji, można odwiedzić jej witrynę internetową i szukać aplikacji kalkulatora. To specjalny program, który pomoże policzyć pełne zaległości i odpowiednio wcześnie przygotować się do wpłaty pod względem zgromadzenia potrzebnej gotówki.


Można odliczyć składkiWłaściciele firm powinni być świadomi, że istnieje tak korzystna alternatywa, jak odliczenie składek zus kontynuuj od dochodu. Powinny być oczywiście spełnione wskazane warunki, a najważniejszym z nich okazuje się terminowe opłacanie danych składek. Odliczeniu podlegają składki, jakie przedsiębiorca sam sobie wpłaca na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy samodzielnie opłacający składki w odpowiedniej chwili dokonują odliczenia, obniżając wysokość zaliczki na podatek dochodowy w określonym miesiącu albo kwartale, za który są opłacane.

Tags: przepisy, ZUS, pracodawca, składki, przedsiębiorca, dochód