O czym warto pamiętać, opiekując się starszą osobą?

Posted on 12/07/2022 12:36pm

Opieka nad starszą osobą wymaga mnóstwo cierpliwości oraz zrozumienia dla potrzeb seniora. Należy mieć na uwadze nie tylko stan zdrowia podopiecznego, ale przede wszystkim jego styl życia oraz nawyki.


relaks
Author: Aaron Muszalski
Source: http://www.flickr.com


Osoba, jaka chce podjąć się pieczy nad nestorem, musi pamiętać o tym, że praca (zobacz pośrednictwo pracy za granicą) ta wymaga od niego dużo cierpliwości i uwagi. Opieka nad osobą starszą, która w dodatku choruje, jest nadzwyczaj absorbująca, ale może dać zarówno opiekunowi, jak też nestorowi, dużo satysfakcji. Opiekując się osobą starszą trzeba pamiętać o subtelności, zarówno w sprawach fizycznych, jak i psychicznych. Pomoc w przemieszczaniu się jest tylko jednym z istotnych zadań, jakie musi spełnić osoba opiekująca się osobą starszą. Równie istotne będzie wsparcie, rozmowa, jakie budują stosunki pomiędzy opiekunem a podopiecznym. Osoba opiekująca się starszą osobą musi też pamiętać o tym, jak istotna jest spostrzegawczość, a również umiejętność radzenia sobie w trudnych przypadkach. Zachowanie zimnej krwi w wypadku nagłego, kiepskiego samopoczucia seniora bądź umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przynależą do obowiązków opiekuna. Wytrzymałość na stres jest ważnym elementem, niezbędnym w zajmowaniu się osobą starszą.


chodzik dla seniora
Author: Daniel Lobo
Source: http://www.flickr.com


herbata
Author: INTERNITY
Source: INTERNITY


Fundamentalną regułą w opiece nad starszymi osobami jest szacunek, zarówno do podopiecznego, jak również wykonywanej pracy. Opiekun ma za zadanie pomóc w czynnościach, które sprawiają nestorowi trudności. Równocześnie jednakże nie powinien go nadmiernie wyręczać, ażeby nie odebrać osobie starszej poczucia samodzielności. Poza tym, niezmiernie ważne jest szczegółowe uplanowanie dnia.
Uprości to wykonywanie poszczególnych zadań, a również nada życiu rytm, jaki jest ważny dla seniorów. Zadaniem opiekuna jest dbanie o jego bezpieczeństwo osoby starszej, dlatego warto zaopatrzyć go w chodzik dla seniora.

Tags: zdrowie, styl, moc, piec, element