O czym pamiętać decydując się na określone opony do auta? Czego z pewnością nie robić

Posted on 22/06/2018 6:21am

Większość aut jest z góry dostosowana do przyjmowania więcej niż jednej wielkości opon. Tak naprawdę w większości przypadków możliwych do użycia opcji jest znacznie więcej, co nie oznacza, że przy doborze opon obowiązuje dowolność i że każda zmiana jak najlepiej wpływa na komfort i bezpieczeństwo.

Opony samochodowe
Author: Automobile Italia
Source: http://www.flickr.com
Od czasu do czasu zdarza się, że pragnienie zmiany wielkości ogumienia wymuszona jest niewielką dostępnością lub wysoką ceną opon w mniej popularnym rozmiarze. Tego rodzaju zmiany (trzeba je jednak konsultować z fachowcem) mogą sprawić na pewno mniejsze lub większe zmiany szans auta.

znaczniejszy profil opony jest związany z poprawą komfortu, ale niewielką stabilnością samochodu na szybko pokonywanych zakrętach; węższe opony mogą powodować nieco dłuższą drogę hamowania, ale np. bardziej komfortowe prowadzenie samochodu w koleinach w czasie deszczu.Wybierając opony, trzeba pamiętać o tak zwanych indeksach nośności i prędkości. Jeżeli opona jest opisana 195/65 R15 91H, to: „195” będzie oznaczać szerokość opony w milimetrach, „65” to profil opony, „15” to średnica osadzenia, „91” to indeks nośności, a „H” to indeks prędkości. Indeksy nośności i prędkości są ze sobą powiązane: indeks nośności może określać maksymalne obciążenie opony (w tym przypadku 615 kg) przy prędkości wskazanej indeksem prędkości (w naszym przypadku H = 210 km/h). Z kolei indeks prędkości określa maksymalną dopuszczalną prędkość jazdy przy obciążeniu wskazanym przez indeks nośności. Nowe opony http://www.hurtopony.pl/quad.html
Zestawienie tych dwóch wskaźników to nic więcej jak wyznaczenie wytrzymałości opony na przeciążenia które wynikają z obciążenia i prędkości jazdy. Każdy producent auta określa najmniejsze wymagania w tej kwestii, więc trzeba się ich trzymać.

Zdecydowanie nie warto kupować opon z indeksem prędkości „V” (do 240 km/h), jeżeli nasze auto wymaga opon o indeksie prędkości „T” (do 190 km/h). Opony o znacznym indeksie prędkości są bardziej czułe na działanie niskich temperatur, mogą być też nieco sztywniejsze od opon o niskim indeksie. W sumie, najlepiej, jeżeli kupując opony, wybieramy jeden z rozmiarów polecanych przez producenta samochodu. Wszelkie odstępstwa, chociaż często możliwe, mogą mieć wpływ na zachowanie samochodu. Wymieniając rozmiar opon, robimy to na własną odpowiedzialność.

Tags: auta, bezpieczeństwo, producent, deszcz