Na świecie jest masa zaminowanych ziem - i nawet w naszej ojczyźnie nadal znajdowane są niewypały

Posted on 05/12/2017 2:31pm

Po Drugiej WŚ nasz kraj była najliczniej zaminowanym państwem na całej planecie. Usuwanie min zakończyło się dosyć szybko i zajęło się tym wojsko.


I pomimo tego, że od wojny minęło tyle lat, to na ziemiach naszego państwa do dzisiaj co jakiś czas ktoś znajduje niewypały.


hurtownia
Author: Thomas Quine
Source: http://www.flickr.com


patrol saperski
Author: woodleywonderworks
Source: http://www.flickr.com


Polski Patrol Saperski funkcjonuje z ramienia armii. W ciągu roku wzywany jest do wielu akcji. Jest to niezwykle niebezpieczna praca, dlatego jest obwarowana szeregiem procedur. Każdy członek grupy musi być świadomym tego według jakich instrukcji powinien postępować. Nie bez przyczyny mówi się, że saper myli się wyłącznie raz. Wszelkie akcje usuwania niewybuchów trwają maksymalnie do trzech dni. Jednak, jeśli mina albo bomba zostanie znaleziona w wyjątkowo trudnym miejscu (są to na przykład okolice domów, szkół czy szpitali), to akcja dostaje status pilnej i wtedy grupa jest zmuszona uporać się z zadaniem w ciągu 24 godzin. Grupa z reguły liczy do 8 żołnierzy. Warto być świadomi tego, że patrol dysponuje specjalnymi ciężarówkami do przewożenia takich ładunków. Także składy, w których trzyma się miny są specjalnie do tego zaprojektowane. Nic nie jest pozostawione przypadkowi. Rozminowanie niewypałów najczęściej ma miejsce na poligonie wojskowym. Daje to pewność, że nikt nieproszony nie będzie się wałęsał w okolicy.
Warto wiedzieć, że każde województwo posiada swój patrol. Numer interwencyjny zawsze jesteśmy w stanie znaleźć w internecie. Lub po prostu mamy prawo zadzwonić na policję i oni już pokierują całością.

Tags: WC, prawo, części, budowa, piec