Na pewno szata ozdabia każdy produkt, stąd tak istotne jest, żeby pamiętać o jak najlepiej zaprojektowaniach opakowaniach

Posted on 19/12/2018 7:29am

Opakowania produktów są coraz ważniejsze w działaniach komunikacyjnych. Ma to miejsce przykładowo przy okazji bez przerwy rosnących samoobsługowych form sprzedaży. Jednocześnie, jak reklama i inne formy promocji mają oddziaływać na klienta bardziej w odległości czasowej i psychologicznej, tak opakowanie powinno działać konkretnie, w miejscu sprzedaży.

W dzisiejszych czasach, jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów budowania przewagi konkurencyjnej jest najbardziej profesjonalne wykreowanie i wypromowanie produktu. Kapitalizm oraz gospodarka wolnorynkowa, w której
Opakowanie chusteczek potrzebne w czasie alergii
Author: Mike Linksvayer
Source: http://www.flickr.com
spora ilość producentów działa na tym samym rynku i produkuje ten sam produkt, sprawia, że wyróżnienie danego produktu jest bardzo niezbędne.I to zawsze, nawet pakowanie saszetek jest ważne. Każdy produkt ma naprawdę ograniczoną ilość czasu, by zwrócić na siebie uwagę ewentualnego konsumenta, który przechadza się alejką w sklepie. To oznacza, iż opakowanie musi rzeczywiście mocno oddziaływać na wzrok oraz na zmysł dotyku. Kiedy projektujemy opakowanie trzeba pamiętać o 3 najbardziej istotnych funkcjach . Pierwsza z funkcji – ochronna, jest niezwykle istotna, obowiązkowa, żeby produkt był wytrzymały, jednakowoż aktualnie ważniejsze są dwie pozostałe funkcje – użytkowa i reklamowa.

Wartość użytkowa opakowania to na pewno poprawienie estetyki i jakości określonego produktu. Jednocześnie, takie opakowanie po zużyciu produktu pozostanie w domu konsumenta i dostanie tak zwane „drugie życie”. Pozwala to na bardziej częsty kontakt konsumenta z marką, większą świadomość jej istnienia, a także wzrost rozpoznawalności produktu spośród konkurencji. Z innej strony użyte kolory i typografia niezwykle zapadają w pamięć, jednak tu już wchodzimy na obszar kolejnej funkcji opakowania – reklamowa.

opakowanie telewizora plazmowego
Author: Mike Mozart
Source: http://www.flickr.com
Ta funkcja ma za zadanie, żeby wyróżnić produkt, umożliwiają to elementy werbalne, czyli slogan, etykieta, oraz niewerbalne, czyli symbole, kształt i grafika. Obecnie, jak przekonują fachowcy, bardziej pewnie działają elementy niewerbalne, gdyż znaczna ilość informacji, które odbiera człowiek dociera do niego właśnie tą drogą. To właśnie one najbardziej wpływają na opinie i postawy, a co najbardziej istotne, na decyzje o zakupie. Pamiętajmy więc, by o opakowaniu myśleć tak samo, jak o produkcie. Bo co z tego, iż mamy najlepszy produkt, jak nikt go nie wybierze przez słabe opakowanie. Szata może nie zdobi człowieka, ale opakowanie na pewno zdobi każdy produkt.

Tags: marka, reklama, konsument, gospodarka, funkcja