Na jakie sprawy ma wpływ niepoprawnie ustawiona geometria kół?

Posted on 13/08/2022 8:05am

Zmiana opon na zimowe lub na letnie, to idealny czas, aby poniekąd przy okazji sprawdzić geometrię zawieszenia. Jest to bardzo wielokrotnie lekceważone, a przecież jeżeli będzie ona źle ustawiona, to rezultaty mogłyby być niezwykle znaczące.


broszury
Author: Denis Bocquet
Source: http://www.flickr.com


I to nie wyłącznie te finansowe.
W każdym samochodzie biorącym udział w normalnym ruchu drogowym, takie parametry jak m.in.

Jeżeli masz chęć poznać więcej wiadomości na przedstawiany temat, to spójrz na opublikowany (https://www.petkingdom.pl/miski-dla-psa) post a znajdziesz dodatkowe interesujące informacje.

kąt pochylenia kół, ich zbieżność czy kąt wyprzedzenia zwrotnicy, muszą mieścić się w zakresie wskazanym przez producenta pojazdu. W ten sposób uzyskuje się kompromis pomiędzy precyzją na zakrętach, stabilnością podróży na wprost czy zużyciem paliwa. Jeżeli takie parametry będą odchodzić od normy, trzeba obowiązkowo wykonać regulację lub wymienić wadliwe części. Krótko mówiąc, niepoprawnie wyregulowana geometria kół w olbrzymim stopniu przyspiesza zużycie opon i pogarsza zachowywanie się auta podczas jazdy po drogach. Najbardziej zauważalnym efektem niepoprawnie ustawionej geometrii kół, jest nierównomierne zużycie bieżników.


Inne sytuacje, które powinny wpłynąć na naszą decyzję o zbadaniu tego, czy w aucie geometria kół jest wyregulowana właściwie, to m.in. wjechanie w dużą dziurę w jezdni, jeżeli zauważymy, że samochód "ściąga" w bok, kiedy pojazd porusza się niestabilnie albo jeżeli w czasie jazdy do przodu kierownica byłaby obrócona.


Możemy także sprawdzać geometrię profilaktycznie co trzydzieści tysięcy km lub co dwa lata. Sama kontrola to koszt w wysokości ok. 60 zł, jednak jeżeli obligatoryjna będzie jakaś regulacja, powinniśmy być przygotowani na dodatkowe koszty.

Tags: podróż, bieżnik, elementy, koszty