Na co zwracać uwagę kupując tensometr? Co jest najistotniejsze? O jakiego typu sprawach wiedzieć?

Posted on 05/07/2018 7:28am

Tensometry są podstawowym elementem każdej wagi elektronicznej, jak i urządzeń, dzięki jakim jesteśmy w stanie mierzyć siły ściskające lub naprężenia. Dosyć często widziane są w układach automatyki, tam bowiem zachodzi konieczność robienia różnych pomiarów wagowych, np.
ciężaru zbiorników, jakie magazynują surowce. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na ten temat?


Czujniki tego rodzaju dość często mają miejsce pod podporami zbiornika albo platformy, a jeżeli je połączymy z właściwymi urządzeniami pomiarowymi, to można robić pomiar mas czy dozowania surowców, jak - przejdź do serwisu - również inne zadania. Tensometr oporowy działa tak, że oparty jest na właściwości fizycznej drutu metalowego, która polega na zmianie jego rezystencji elektrycznej. Odbywa się to wraz ze zmianą długości.


kształt
Source: pixabay.com


Drut oporowy jest naklejany przy pomocy fachowego kleju na element odkształcający się pod działaniem sił. Oporowy materiał czynnika ulega takim samym odkształceniom, jak element, na który czujnik został naklejony. To jak czujniki są zrobione, jak posklejane, to oczywiście wiedza, którą mają firmy, które je gwarantują. Nie jest dokładnie znana, ale mimo to możemy wyróżnić różnorakie modele czujników. Najważniejszy podział to ten, jaki jest zależny od kształtu oraz ułożenia elementu oporowego.


Można wyróżnić tensometry wężykowe, kratowe, jak (poznaj więcej) i oporowe foliowe.
Takie ostatnie są bardzo często wykorzystywane, bo mają też najwięcej zalet. Złożone są z siatki rezystencyjnej pod postacią wężykową, która jest wykonana na cienkiej metalowej folii, która sklejona jest klejem z podkładką nośną.

Tags: magazyn, firm, miejsce, sposób