Mogłoby się wydawać, że przenoszenie ciężkich przedmiotów wymaga skomplikowanych rozwiązań. Tymczasem, przeważnie stosuje się w tym celu przenośniki rolkowe.

Posted on 27/05/2021 3:09pm

Przenośniki rolkowe umożliwiają przenoszenie wielokilogramowych ładunków. Biorąc pod uwagę taką a nie inną powierzchnię transporterów rolkowych, transportowane ładunki mają zazwyczaj w miarę nieskomplikowany kształt. Są to między innymi skrzynie, pudełka, worki, paczki, plastikowe pojemniki itp. Bardzo ważną zaletą przenośników jest możliwość modyfikowaniaich struktury. Dlatego można dowolnie zmieniać ich rozmiar lub poziom wysokości. W halach przemysłowych przenośniki rolkowe stanowią skomplikowany zespół połączonych ze sobą taśm.

Fabryka
Author: Cory M. Grenier
Source: http://www.flickr.com
Dzięki temu ładunki zostać przetransportowane nawet na stosunkowo duże odległości. Transportery rolkowe możemy jednak przystosować nie tylko do kształtów i rozmiarów, ale też do masy transportowanych ładunków. Zależy to m.in. od materiału, z jakiego zrobione zostały rolki. Możemy wybrać różne typy rolek – ze stali, plastikowe, ogumione, stożkowe, aluminiowe i inne. Maksymalna waga przedmiotów, którą są w stanie unieść to najczęściej ok. 70-100 kilogramów. Pewne taśmy są jednak przystosowane do przewożenia nawet kilkutonowych ładunków.

Wałkowe przenośniki (przenośniki pantograficzne od firmy Olejnik Warszawa) to nieskomplikowany i wygodny sposób, aby przetransportować różnego rodzaju przedmioty. Nic dziwnego, żejest jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań. Sprawdza się nie tylko w halach produkcyjnych, ale także w wielu magazynach, supermarketach i w niektórych firmach. Rolki poruszają się zwykle się za pomocą łańcuchów albo specjalnych pasków napędowych. System zespolonych ze sobą taśm rolkowych może być takżewzbogacony o dodatkowe funkcje. Do przenośników podłącza się wyspecjalizowane narzędzia komputerowe. Dzięki temu mamy możliwość, by na bieżąco kontrolować np. ciężar przenoszonych przedmiotów albo ich kody kreskowe. Przenośniki (istotnie konkretów - olejnik.pl/przenosniki-elastyczne-grawitacyjne-rolkowe/) rolkowe niejednokrotnie są zsynchronizowane też z narzędziami, takimi jak drukarki oraz owijarki, więcej tutaj: . Zamontowane obrotnice pozwalają natomiast na zmianę kierunku, w jakim przesuwają się rolki. W wypadku rozbudowanych systemów transportu przenośniki rolkowe są zazwyczaj obsługiwane przez urządzenie komputerowe. Można jednak zarządzać nimi też przy użyciu pilota lub manualnie. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach chcemy je wykorzystywać.

Tags: narzędzia, pojemniki, transport, taśmy, przenośniki, obrotnice