Krótka historia i charakterystyka kawy, rola, jaką odgrywa dla setek milionów ludzi, którzy codziennie ją piją

Posted on 10/10/2019 7:35am

Kawa wraz z herbatą jest zaliczana do najpopularniejszych napojów na świecie - codziennie wypijane są setki tysięcy litrów cappuccino, caffe latte czy espresso. Żeby tę ogromną ilość filiżanek przygotować będzie także potrzebna spora ilość czystej kawy, która musiała wcześniej wyrosnąć, zostać zebrana, wypalona i na koniec zmielona przed zalaniem wodą.

Chi-Cafe, zdrowa kawa Jacob’s Medical
Author: Jacob’s
Source: Jacob’s
Z tego też powodu kawowe plantacje będą zajmować tysiące hektarów, i z właśnie z nich zebrane i przygotowane ziarna wysyłane są na cały świat. Dzisiaj w sklepach popularne są dwa podstawowe rodzaje kawy, czyli Arabica i Robusta. Pochodzą one z odmiennych rejonów świata i odróżniają się kształtem ziarna i aromatem otrzymanego napoju. W większości sklepów przeważnie jest sprzedawana kawa ziarnista arabica, która daje aromatyczny, łagodny smak.

Arabica ma niedużą zawartość kofeiny, przez co da się ją pić wcześniej pić od robusty, jednak jest trudniejsza w uprawie, ponieważ wymaga odpowiednio gorącego, wysokiej temperatury oraz położenia. Robusta ma dużo mniej aromatów, a dzięki wyższej zawartości kofeiny bardziej może pobudzić organizm pijącej ją osoby.Źródło artykułu: Kawy

Kawa zanim zostanie wsypana do naszych kubków musi przejść kilka procesów. Na plantacjach z ziaren kawowca otrzymuje się przygotowane na wypalanie ziarenka kawy.

Jeśli zaprezentowany tekst zabrał Cię w niepoznany obszar wiedzy, to dobrze się składa, gdyż możesz zgłębić pozostałe informacje tutaj - kliknij na ten odnośnik i zobacz więcej.

Wypalanie jest bardzo ważnym procesem, to ono właśnie decyduje w głównej mierze o aromacie i smaku ziaren. Z tego też powodu najczęściej przeprowadza się je w docelowym kraju, bo wtedy wypalone ziarna nie będą tracić aromatu w czasie długiej podróży.

Doczytaj: tutaj

Kawa i przyprawy
Author: DA
Następnie wypalona kawa ziarnista sklep jest albo pakowana do pudełek i w takiej formie oferowana, albo można ją poddać ją mieleniu i pakowaniu próżniowemu, co pozwala na długie zachowanie świeżości i aromatu.

Jeżeli po przeczytaniu tego tekstu myślisz, że warto jest szerzej poznać to zagadnienie, to jeszcze zerknij tutaj (https://cefol.eu/pl/c/folie-metalizowane/120).

Kawę parzyć można na wiele różnych sposobów, w zasadzie każdy kraj ma swoją kulturę i zwyczaje picia kawy. Pita systematycznie świetnie wpływa na ludzi, dzięki zawartości kofeiny może dodać energii i sił, a dodatkowo ogranicza ryzyko pojawienia się niektórych zmian nowotworowych. No i świetnie smakuje, o czym doskonale wiedzą wszyscy sięgający rano po filiżankę tego wspaniałego napoju.

Tags: napój, smak, kofeina, kawowiec