Kompresory czym są i do czego służą?

Posted on 04/12/2017 11:34am

Sprężarki służą do osiągania dużych ciśnień sprężonego gazu bądź wymuszania jego przepływu. Znajdują zastosowanie tak w przemyśle, jak także w oprzyrządowaniu domowego użycia, np. w suszarce czy też w wentylatorze.
Kompresor to jeden z rodzajów sprężarki. Co winniśmy wiedzieć o nim? Niekiedy używa się mylnej nomenklatury naprowadzającej, że kompresory oraz sprężarki są tym samym. Wypływa to z nazbyt dokładnego tłumaczenia frazy z angielskiego - compressor. Zatem dla uproszczenia można używać tych słów w sposób zamienny, jednak pamiętajmy, iż każdy kompresor jest sprężarką, jednakże nie wszelka sprężarka jest kompresorem.


klucze
Author: Times Square Public Relations
Source: Times Square Public Relations


Z urządzeniem zwanym kompresorem wszyscy się spotkaliśmy chociażby na stacji CPN, służy on do napompowania opon. Należy podjechać wozem jak najbliżej przyrządu, a w następnej kolejności bierzemy w rękę wąż przymocowany do urządzenia i kierujemy go do koła. Węża zakładamy na wentyl oraz pomnąc o założeniu blokady, lekko dociskamy, zaś następnie uwalniamy blokadę. Kompresory bywają mechaniczne lub elektryczne. W tym pierwszym przypadku wystarczy nacisnąć guzik „start”, w tym drugim, musimy pompować samodzielnie. Po napompowaniu znów przyciskamy język blokady, a później energicznie oswobadzamy wentyl. Kompresory przydadzą się nie wyłącznie w warsztatach wulkanizacyjnych. Kompresor olejowy wykorzystuje się też w zakładach lakierniczych bądź do zasilania narzędzi pneumatycznych.
Zaś kompresor bezolejowy wykorzystamy samodzielnie w naszym domu. Przeczyścimy nim prędko kosiarkę z trudno dostępnych zakątków, napompujemy oponę bez wycieczek na stację CPN, napompujemy też piłkę czy też basen na wodę.

Tags: WC, opony, moc, Urządzenia, zysk