Kiedy wykonuje się badania USG oraz RTG kolan?

Posted on 21/01/2022 7:44am

Badanie USG stawów kolanowych jest jednym z najbardziej najważniejszych kontroli obrazowych stosowanych do diagnozowania chorób kolan. Olbrzymią zaletą takiego badania jest jego niski koszt, szybkość uzyskiwania diagnozy, bezbolesność oraz znaczna dokładność.


USG kolan stosuje się przy podejrzeniu urazów kolana, różnych chorób reumatoidalnych lub chorób zwyrodnieniowych. Przeważnie do przeprowadzenia badań skłania ból kolana, zaczerwienienie czy też obrzęki kolana. Co to jest USG kolana, w jakim celu wykonuje się takie badania i kiedy przeprowadza się USG stawu kolanowego? Jakie są wskazania i jakiego rodzaju struktury stawu kolanowego można ocenić za pośrednictwem USG - odpowiedzi na powyższe pytania odnajdziesz w poniższym artykule. Badanie USG kolana jest obrazową metodą diagnostyczną w części ciała człowieka m.in. stawu kolanowego. Jeżeli interesuje Cię USG kolana Kraków to miejsce, gdzie możesz tego typu badanie przeprowadzić. Często badanie USG przegubów kolanowych uzupełnia się zleconym prześwietleniem RTG kolana lub nawet rezonansem magnetycznym kolana.
rury
Author: Armacell
Source: Armacell


Tego typu komplet badań pozwala na poprawną diagnozę chorób zwyrodnieniowych, reumatoidalnych albo takich, które ujawniły się poprzez urazy. Badanie jest absolutnie bezbolesne, szybkie, natomiast koszty wykonania tego typu badania nie są szczególnie duże, z tego też powodu jest to bardzo często przeprowadzane badanie w ocenie wszystkich problemów zdrowotnych. Istotą badania ultrasonograficznego jest zazwyczaj emisja ultradźwięków przez specjalną głowicę, które są odbijane od struktur wewnętrznych stawu.

Sprawdź, co opublikowano w tym serwisie (https://filtrynakran.pl/filtry-prysznicowe) - to też dotyczy takiej samej kwestii, więc zapewne też Cię zainteresuje.

Zależnie od gęstości i położenia obiektu, ultradźwięki pozostają odbite w różnoraki sposób.


Docierają one ponownie do głowicy, która przerabia i analizuje fale odbitych ultradźwięków obrazując wynik na wyświetlaczu. Badanie USG stawu kolanowego pozwala na uwidocznienie tkanek miękkich stawu oraz struktur okołostawowych. Za pośrednictwem badania USG można ocenić torebkę stawową, chrząstki, ścięgna czy też błonę.

Tags: zdrowie, badania, pomoc, sposób