Kiedy powinniśmy wykorzystywać hydrofory i jak dobrać odpowiednie urządzenie?

Posted on 27/02/2018 9:15am

Jeżeli posiadamy własny dom, który jednak nie jest podłączony do jakiejś sieci wodociągowej, to prawdopodobnie będziemy musieli wykopać swoją studnię i kupić niezbędne przyrządy, żeby jej wykorzystywanie było wygodne.


praca - selfie
Author: Bruna cs
Source: http://www.flickr.com


Ten artykuł pomoże wybrać właściwe sprzęty tak, aby ich eksploatacja nie wywoływała kłopotów.
Na rynku jest wiele hydroforów, które różnią się chociażby pojemnością czy konstrukcją, jednak w praktyce ich zasada działania jest taka sama. Woda pochodząca ze studni jest pobierana do zbiornika, w którym jest też powietrze. Kiedy ilość wody wzrasta, wraz z nią podnosi się ciśnienie. Po uzyskaniu określonej wartości, pompa w sposób automatyczny odłącza pobór wody. W ten sposób hydrofor sprawia, że kiedy odkręcimy kran, ciśnienie niejako popycha wodę. Jeżeli ciśnienie obniży się do wyznaczonego poziomu, pompa znowu rozpoczyna pobierać wodę do zbiornika. Najczęściej wykorzystywane są hydrofory o objętości ok. 100 l, jednak jeśli posiadamy większe zapotrzebowania na wodę, możemy zdecydować się na urządzenie, które posiada większą objętość. Ta z kolei powinna zawsze pasować do rozmiaru instalacji wodociągowej w budynku.


zabawki
Author: Uqbar is back
Source: http://www.flickr.com/photos/uqbar/4372308/sizes/o/


Hydrofory posiadają zazwyczaj cylindryczny kształt i są montowane w piwnicy. Na ich umiejscowienie może wpływać również orientacja, która może być pionowa lub pozioma. Dlatego też zanim kupimy to urządzenie, musimy posiadać już dobrane stanowisko, w którym zamierzamy je umieścić. Poza tym potrzebny jest wybór odpowiedniej pompy, a dzielą się one na głębinowe oraz zasysające.


Taki typ zazwyczaj instaluje się obok pojemnika a hałas, który powoduje taka pompa mógłby być męczący. Wspomniany typ pompy montuje się w takiej sytuacji, gdy lustro wody jest zlokalizowane dosyć wysoko. O wiele bardziej ciche są wersje głębinowe.

Tags: zakup, części, budowa, problem