Kamienie szlachetne – najpiękniejsze okazy

Posted on 20/04/2019 8:12am

Pochodzą z wnętrza ziemi, tam pośród law i skał tworzą się najwspanialsze okazy – kamienie szlachetne. Jeśli interesujesz się tym tematem nie zdziwią Cię nasze typy, jednak dla początkujących i średnio-zaawansowanych nasz przegląd będzie wstępem i uzupełnieniem wiedzy.
śliczny szafir
Author: Tim Evanson
Source: http://www.flickr.com
Diament. No bo jakby zdarzyć się inaczej. Jest to najbardziej twardy materiał, który występuje w przyrodzie. To tak naprawdę czysty węgiel, warto wiedzieć, że, to jedna z nielicznych substancji, jaka potrafi się spalić bez pozostawienia popiołu. Nie zalecamy jednakże tych zabaw z diamentem, lepiej je na przykład oszlifować.Szmaragd, czyli zlepek atomów tlenu, glinu, krzemu oraz berylu. Szmaragdy cenione są od zawsze, nie inaczej jest dzisiaj, co warte odnotowania, w średniowieczu ceniono je bardziej niż diamenty. Współcześnie, najpiękniejsze okazy są wyceniane na podobnym poziomie, co brylanty. Jaki mamy najpopularniejszy szmaragd? Bez wątpienia – Gwiazda Atochy. Jego wiek to ponad 400 lat, masa – 13 karatów. Jego dzieje były dramatyczne, zaginął on pod wodami u wybrzeży Florydy, gdy wieziony był na największym hiszpańskim galeonie. Odnaleziony ponownie w 1985, gdy statek odkryto i wydobyto z niego kosztowności.

Szafir składa się z tlenku glinu, a jego piękna, niezwykła niebieska barwa to wynik działania jonów żelaza lub tytanu. Jest zdolny do ukazywania zdolności do generowania gwiaździstych smug (czyli asteryzm - smuga światła na powierzchni oszlifowanego kamienia), jednakowoż warto mieć na uwadze, iż szafiry potrafią też odznaczać się różnymi barwami. Znane są barwy od lekko żółtej po czerwoną a nawet fioletową. Zdarzają się odmiany całkowicie bezbarwne, zaś za najbardziej cenne uważa się szafiry niebieskie oraz czarne.

Author: stephend9
Rubin to rzadka i bardzo ceniona odmiana korundu, czyli podobnie jak w przypadku szafiru – tlenku glinu. Interesującą i dość niespotykaną barwę zawdzięcza jonom chromu. Za w najwyższym stopniu odkrywcze okazy uważane są te zawierające unkluzje („wstawki”) z rutylu. Ten dodatek gwarantuje pojawienie się dwóch interesujących zjawisk optycznych. Pierwsze z nich, tak samo jak w sytuacji szafiru, to asteryzm. Kolejnym zaś jest błysk kociego oka, co znaczy poziomą smugę światła, która porusza się po powierzchni podczas jego obrotu.

Kliknij, w tym serwisie jest bez wątpienia świeża publikacja (https://butyscholl.pl/), która z pewnością Cię bardzo zainteresuje! Przeczytasz w tamtym miejscu wiele ciekawych informacji.

Powinniśmy jednak dodać, że rubiny z kocim okiem są bardzo rzadkie i niespotykane. Dodatkowe informacje w tym temacie zdradzi hurtownia (zobacz również hurtownia odzieżowa) jubilerska, tutaj: jubilerska (więcej info).

Na pewno kamienie szlachetne pozostaną takimi okazami, jakie zawsze będą miały swoją wartość i swoich wielbicieli. Nic dziwnego, trzeba potwierdzić, że już pierwszy kontakt z diamentem, szafirem, szmaragdem czy rubinem pozostawia niezatarty ślad, że oto mamy do czynienia z magią.

Tags: rubiny, szafiry, Gwiazda, statek, szlifować