Jakiego rodzaju ryzyko wiąże się z kupnem opon używanych? Czy warto się zdecydować na taki zakup?

Posted on 01/08/2020 7:55am

Kupno opon do auta to często spory wydatek. Kiedy zbliża się czas zamiany opon na te odpowiednie na zimę, a my wiemy, że stare już już się nie nadają, to często zastanawiamy się nad kupnem tych używanych.
bielizna - ogląd
Author: Daniel Jolivet
Source: http://www.flickr.com


Czy warto kupować opony z drugiej ręki? Z czym jest związana ta decyzja?


Rzeczą, jaka kusi kierowców, gdy chodzi o kupno używanych opon jest na pewno mniejszy koszt. Nie ma się co dziwić, iż takie rozważania bierzemy pod uwagę, gdy mowa o oszczędności rzędu 50% kwoty, którą normalnie trzeba byłoby wydać na nowe opony w temacie nowych opon. Jednak z pewnością trzeba się nad tym zastanowić. Ryzykiem może być choćby to, że maksymalny bezpieczny wiek, do jakiego opony mogą być użytkowane, to pięć lat. Po takim czasie niekoniecznie zachowają wszystkie właściwości. Poza tym, spore znaczenie ma także sposób przechowywania opony, jak też to jak są używane. Opony nie muszą mieć sporo lat, jednak mogą nie być w super stanie właśnie wskutek złej eksploatacji. Warto w związku z tym posprawdzać takie informacje zanim wybierzemy ich kupno.


nowe opony
Source: pixabay.com


Nabywając używane opony warto sprawdzić bieżnik. Nowe opony posiadają bieżnik głęboki na około 8-10 mm.

Jeżeli ten wpis Cię interesuje, to kliknij ten odnośnik - znajdziesz tam użyteczny serwis (https://pieczatki.pl/wzory-odbic/), który na pewno uznasz za wartościowy.

Jednak z czasem bieżnik jest bardziej płytki, co skutkuje słabszym trzymaniem się drogi, a co za tym idzie zagrożeniem dla ludzi jadących samochodem więcej na stronie. Kolejnym zagrożeniem jest również nierównomierne zużywanie się bieżnika, jak również innego typu uszkodzenia, jakich tak naprawdę często nie widać gołym okiem. Mogą one wyjść po czasie już w trakcie jazdy.
Dlatego z pewnością opłaca się dokładnie obejrzeć taką oponę zanim zdecydujemy się na kupno, choć tak naprawdę największą pewność i brak zmartwień mamy w momencie, kiedy wybierzemy ogumienie nowe.

Tags: bieżnik, piec, sposób, opon