Jakiego rodzaju dane można odnaleźć na etykietach efektywności energetycznej?

Posted on 11/03/2022 7:49am

Pracownicy administracyjni UE podjęli określone starania odnoszące się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Jednym z elementów ich walki z niewydajnymi sprzętami jest zmniejszenie możliwości sprzedaży odkurzaczy o relatywnie dużym poborze energii elektrycznej.
etykieta
Author: Mark Warner
Source: http://www.flickr.com


Takie działania dotknęły także żarówki, a następne przepisy odnoszą się sprzętów AGD.


Nowa etykieta efektywności energetycznej musi obowiązywać także wytwórców odkurzaczy. Zapisane na niej dane mogłyby niezwykle pomagać podczas podejmowania decyzji o wyborze urządzenia AGD. Dzięki staraniom urzędników różnorodni producenci odkurzaczy już mogą podwyższać wydajność odkurzaczy przez zwiększenie mocy swych urządzeń.

Zaloguj się na witrynę autora (http://www.exproplastics.com/o-nas/) - tam znajdziesz wiele interesujących informacji, które zgłębią Twoją wiedzę na zaprezentowany tu atrakcyjny temat.

W granicach ograniczenia zużycia energii elektrycznej, maksymalny pobór w odkurzaczu nie powinien przewyższać 1600 W. Dzięki takim zapisom zwiększenie wydajności urządzenia wytwórcy będą musieli osiągnąć poprzez innowacyjne rozwiązania techniczne, które dodatkowo znajdą swe odzwierciedlenie na etykiecie energetycznej. Klasa efektywności energetycznej figuruje w górnej części etykiety.


Współczynnik taki jest oceniany w granicach przedziałów od A (zatem małe zużycie energii, a co za tym idzie również niższa moc silnika - około 50 W) do G (górna granica dozwolona przez Unię Europejską, czyli trochę mniej niż 1600 W). Domowy sprzęt powinien jednak przede wszystkim skutecznie odkurzać, z tego też powodu należy zwrócić olbrzymią uwagę na dolną część etykiety, gdzie są dane na temat jego wydajności. W dolnej części etykiety zamieszczono informację na temat wydajności odkurzacza danego wytwórcy.
Wartość ta mierzona jest na bazie niezawodności zbierania kurzu oraz oceniana jest w skali od A do G oddzielnie dla posadzek twardych i dywanów. Zgodnie z nowymi wytycznymi odkurzacz powinien zebrać przynajmniej 95% kurzu z twardej płaszczyzny oraz 70% kurzu z dywanu.

Tags: AGD, żarówki, temat