Jakie tradycje oraz zwyczaje praktykuje się w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Posted on 11/07/2018 5:00pm

Z bożonarodzeniowym okresem jest związanych wiele tradycji, które się pielęgnuje w większości rodzin. Święto to należy do jednego z dwóch najważniejszych w kościele katolickim, i jest obchodzone przeważnie w rodzinnym gronie.
Kolor
Author: Küçükçekmece
Source: http://www.flickr.com


Jednym z najważniejszych momentów tego okresu jest wieczerza wigilijna, spożywana 24 grudnia. Zgodnie z tradycją składać się ona powinna z dwunastu dań, obowiązkowo z karpiem albo inną rybą, a na jej samym początku wszyscy domownicy będą się łamać opłatkiem i składają serdeczne życzenia. Wigilię będzie kończyć pasterka, która zaczyna się o północy. Do ważnych elementów tradycji w czasie świąt zaliczają się również wspólne kolędowanie i ubieranie choinki - świąteczne ozdoby -z tego ostatniego cieszą się szczególnie maluchy wyczekujące świątecznych prezentów.


Zwyczaj ozdabiania drzewka zapożyczony został od naszych sąsiadów z zachodu i na dobre zadomowił się też u nas. Jako choinki służą różnorodne drzewa iglaste, typu świerk albo jodła, dużą popularnością cieszą się także drzewka sztuczne, wykonane z zielonego tworzywa. Podstawową rzeczą na choince są różnokolorowe lampki, nadają one niepowtarzalnego klimatu i charakteru podczas długich zimowych nocy. Jako ozdoby świąteczne wykorzystać można wiele rzeczy - ozdoby świąteczne na bardzo popularne są różnego rodzaju bombki ze szkła, łańcuchy czy anielskie włosy.
Dzieci bardzo lubią, jak na drzewku pojawiają się słodycze, jakie można później po kryjomu podjadać. W dużej ilości rodzin jest także zwyczaj robienia różnego rodzaju ozdób choinkowych, przez co będą one wyjątkowe i niepowtarzalne.

Tags: ozdoby, włosy, części, stroje, maluch