Jakie tradycje oraz zwyczaje praktykuje się w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Posted on 02/02/2018 1:32pm

Z bożonarodzeniowym okresem jest związanych wiele tradycji, które się pielęgnuje w większości rodzin. Święto to należy do jednego z dwóch najważniejszych w kościele katolickim, i jest obchodzone przeważnie w rodzinnym gronie.


Kolor
Author: Küçükçekmece
Source: http://www.flickr.com


Jednym z najważniejszych momentów tego okresu jest wieczerza wigilijna, spożywana 24 grudnia. Zgodnie z tradycją składać się ona powinna z dwunastu dań, obowiązkowo z karpiem albo inną rybą, a na jej samym początku wszyscy domownicy będą się łamać opłatkiem i składają serdeczne życzenia. Wigilię będzie kończyć pasterka, która zaczyna się o północy. Do ważnych elementów tradycji w czasie świąt zaliczają się również wspólne kolędowanie i ubieranie choinki - świąteczne ozdoby -z tego ostatniego cieszą się szczególnie maluchy wyczekujące świątecznych prezentów.


Zwyczaj ozdabiania drzewka zapożyczony został od naszych sąsiadów z zachodu i na dobre zadomowił się też u nas. Jako choinki służą różnorodne drzewa iglaste, typu świerk albo jodła, dużą popularnością cieszą się także drzewka sztuczne, wykonane z zielonego tworzywa. Podstawową rzeczą na choince są różnokolorowe lampki, nadają one niepowtarzalnego klimatu i charakteru podczas długich zimowych nocy. Jako ozdoby świąteczne wykorzystać można wiele rzeczy - ozdoby świąteczne na pinaktotekahome.pl, bardzo popularne są różnego rodzaju bombki ze szkła, łańcuchy czy anielskie włosy.
Dzieci bardzo lubią, jak na drzewku pojawiają się słodycze, jakie można później po kryjomu podjadać. W dużej ilości rodzin jest także zwyczaj robienia różnego rodzaju ozdób choinkowych, przez co będą one wyjątkowe i niepowtarzalne.

Tags: ozdoby, włosy, części, stroje, maluch