Jakie są typy kalkomanii oraz co można dzięki niej oznaczać?

Posted on 22/07/2020 7:58am

Jest to metoda upiększenia przedmiotów, która zawiera wydruk na szczególnym papierze. Obraz ten jest przeznaczony do przełożenia na drugą nawierzchnię. Tego typu metodą ozdabiać można różne rzeczy.


oszczędność
Author: Farther Along
Source: http://www.flickr.com
Najbardziej popularna jest ona w modelarstwie redukcyjnym, kiedy to na różne modele nanosi się symbole czy przeróżne oznaczenia.


kalkomania
Author: Piotr Drabik
Source: http://www.flickr.com


Często używana jest kalkomania wodna do znaczenia modeli. Kalkę nakłada się w takiej sytuacji odcinkami na mokro. Są 2 typy takiej kalkomanii: sztywna i miękka. Sztywną kalkomanię stosuje się do oznaczania modeli znaczniejszych, jakie posiadają większe powierzchnie napisów i znaków. Miękka kalkomania jest dobra na małe modele, ponieważ podkład od zadruku jest cieńszy i w mniejszym stopniu zauważalny. Mogłaby ona dostosować się do modelu, wgłębiając się we wszystkie jego szczeliny.

Czy podoba Ci się opisywany tekst? Jeśli tak, to sprawdź ponadto szczegóły tutaj, ponieważ one również mogą być dla Ciebie niezwykle ciekawe.

Dziś dostępne są kalki miękkie, jakie są wysokiej klasy oraz zrobione są przy użyciu drukarskich farb. Przy tego typu kalkomanii większe oznaczenia trzeba rozdzielić na niewielkie fragmenty.


Takie kalki wykonane są na podkładach z kartonu, które są zazwyczaj bladoniebieskie albo białe. Kalki są niewielkie oraz przeważnie niełatwo odczytać jest ich treść. Jest sposób, aby litery i cyfry na kalce były bardziej czytelne. Spróbować trzeba to na zbędnym fragmencie albo na najtańszej do kupienia kalce, żeby nie popsuć naszej. Trzeba wcześniej pomalować kalkę od spodniej strony ciemnym spirytusowym markerem. Wówczas spód zabarwi się a napisy staną się widoczne. W internecie jest nawet sporo poradników w jaki sposób nakładać kalki na modele. Wszystkiego można by się dowiedzieć, wystarczyłoby tylko poczytać.


Powinniśmy mieć w pamięci jednak, że kalka nadaje się do użycia zaledwie raz oraz bardzo łatwo ją uszkodzić.

Jeżeli ten tekst jest według Ciebie interesujący to sprawdź serwis (https://www.ksiegowi-doradcy.pl/kategorie/cennik), w którym znajdziesz tego typu informacje. One z pewnością będą dla Ciebie użyteczne.

Najlepszy efekt jest po pomalowaniu modelu przed nałożeniem kalki, lśniącym bezbarwnym lakierem. Po nałożeniu kalki dobrze jest pokryć ją matowym albo półmatowym lakierem.

Tags: rzeczy, modele, Krem, Druk, sposób