Jakie czynniki są wymagane do właściwego zrobienia zgrzewu?

Posted on 25/01/2022 7:45am

Zgrzewy osiągają całkowitą odporność po ostudzeniu. Zgrzewanie doczołowe jest dozwolone przykładowo do łączenia rur czy też różnorodnych składników o średnicach większych, niż 63 mm i o grubości ścianki powyżej 5 mm.


Należy jednak pamiętać o tym, że rury powinny być w prostych odcinkach.
zgrzew
Author: hazeltwilight
Source: http://www.flickr.com


karmy
Author: CHRISTOPHER MACSURAK
Source: http://www.flickr.com


Dopuszcza się zgrzewanie rur jakości HDPE 80 z rurami o klasie HDPE 100 oraz rurami o wskaźnikach płynięcia MFR 005 oraz MFR 010.

To nie końcówka intrygujących wpisów. Masz ochotę na inne? Więc przypinam tutaj mój odsyłacz do swojej witryny. Przeglądaj bez przeszkód.

Niedozwolone z kolei w metodzie doczołowej jest zgrzewanie rur o różnorodnych grubościach ścianek. Zgrzewy, które są wykonane za pomocą takiej metody cechują się relatywnie dużą niezawodnością. Są one wytrzymałe na naprężenia cieplne, ruchy terenu czy różnego rodzaju wstrząsy. Niezwykle istotny jest także fakt, że przy zgrzewaniu doczołowym nie występują żadne elementy złączeń, przez co cena wytworzenia takiego złączenia, przede wszystkim przy większych średnicach, jest znacznie mniejsza, niż w wypadku zgrzewania elektrooporowego. Dzięki wymienionym zaletom stosowanie metody doczołowej jest wyjątkowo rekomendowane dla średnic większych lub równych 100 mm, gdyż rury, które posiadają takie średnice, doręczane są prawie w każdym przypadku w sztangach, z kolei ceny kształtek elektrooporowych dla takich średnic są stosunkowo wysokie.


Tworząc zgrzew rur techniką czołową, powinniśmy mieć świadomość tego, żeby proces odbywał się w przedziale temperatur od 0 do 40 stopni Celsjusza, z kolei miejsce zgrzewu było osłonięte od wiatru i chronione przed nadmierną wilgocią, opadami deszczu czy też mgłą. Tego typu wymogi znacznie ograniczają możliwości wykorzystania metody doczołowej, przy czym można w relatywnie łatwy sposób się od nich zabezpieczyć przez użycie namiotów osłonowych.
Żeby wytworzony zgrzew charakteryzował się bardzo wysoką jakością, muszą być zadeklarowane, tak jak w dowolnej innej metodzie złączenia rur z profilem, cztery fundamentalne parametry. Chodzi tu o temperaturę, czas, siłę docisku oraz czystość przy tworzeniu połączenia.

Tags: ceny, części, sposób, kształt