Jaki zasilacz trzeba wybrać do oświetlenia LED i co wziąć pod uwagę podczas jego zakupu?

Posted on 17/03/2022 1:39pm

Zasilacz pełni bardzo ważną funkcję w oświetleniu ledowym, ponieważ LED to nadzwyczaj zaawansowana i dzisiejsza technologia naszych czasów. Wskazane jest więc dowiedzieć się jakim sposobem funkcjonuje technologia LED oraz które zasilacze dobierać do diod ledowych. Na początku musimy wiedzieć, iż w technologii LED wykorzystuje się dwie metody zasilania.

ledy
Author: BRITOP Lighting
Source: BRITOP Lighting
Pierwszą z nich jest metoda napięciowa, zaś drugą - metoda prądowa. Wybierając zasilacz led, musimy wiedzieć, którą metodą zasilane są towary ledowe, z których korzystamy. Jeżeli wyszukujemy zasilacza do żarówek LED lub taśm ledowych to należyte okażą się zasilacze napięciowe. Dobierając zasilacz led napięciowy, niewątpliwie musimy zwrócić uwagę na jego jakość. Nie powinno się oszczędzać na zasilaczach, ponieważ tanie (zobacz żyrandole nowoczesne tanie) zasilacze mogą być niedużo sprawne. Ponadto mogą spowodować defekt diody.Pożądane byłoby więc zakupić jakościowy, trwały i markowy zasilacz led, jaki sprawdzi się przez ogromnie długi czas. Znaczącą rzeczą są też zabezpieczenia. Dobre zasilacze led powinny posiadać choć trzy wkomponowane zabezpieczenia - przeciw-przepięciowe, przeciw-zwarciowe, i także przeciw-przeciążeniowe. Takie zabezpieczenia sprawnie bronią zasilacz przed prawdopodobnymi uszkodzeniami. Kolejną rzeczą, jaką winniśmy wziąć pod uwagę w czasie nabywania zasilacza led, jest sprawność energetyczna i pobór mocy bez obciążenia.

Należałoby wybierać zasilacze, jakie posiadają wysoką sprawność energetyczną, albowiem wówczas wyczerpują one sporo mniej prądu. Jeżeli napięcie zasilacza led jest wysokie to jego sprawność również jest sporo większa. Jeśli chodzi o pobór mocy bez obciążenia to wybierzmy zasilacze, jakie pobierają bez obciążenia nie więcej od 1W. Odpowiednie i wyborne zasilacze ledowe odkryjemy teraz w wielu sklepach, wobec tego na pewno nie będziemy mieć problemu z znalezieniem dobrego. Pamiętajmy jednak żeby nie nabywać pierwszego lepszego zasilacza ledowego, lecz kierować uwagę na jego parametry.

Tags: diody, oświetlenie, żarówki, pobór mocy