Jak wybrać dobry program do księgowania?

Posted on 10/08/2022 8:06am

Nie ma sposobu, aby dzisiaj bagatelizować udogodnienia, które gwarantuje nam księgowość komputerowa. Dzięki niej wszelkie prace można dokonywać prędzej, jest to w większym stopniu komfortowe, a również bardziej bezpieczne.


Równocześnie na rynku działa bardzo dużo dystrybutorów, zatem można w łatwy sposób dokonać właściwych wyborów oprogramowania księgowego dla firm albo dla biura rachunkowego.


Manualne rozliczanie, z wykorzystaniem tradycyjnej księgi dochodów i rozchodów to już historia. Wynika to z potrzeby użycia przyrządów elektronicznych przy wypełnianiu obowiązków wiążących się z rozliczeniami. Żeby jednak wybrany program księgowy był tzw. strzałem w dziesiątkę, rzeczywiście należałoby trzymać się kilku najważniejszych reguł. W pierwszej kolejności każdemu podatnikowi chodzi o relatywnie łatwą możliwość prowadzenia rejestru powiązanej z KPIR.

Jeśli masz ochotę uzyskać inne materiały na opisywany wątek, to zobacz proponowane www, które posiadają również dane na podnoszone zagadnienie - kliknij zatem tutaj.

W przypadku podatników VAT, podobnie równie przydatne będą księgi czy rejestry VAT.


Warszawa zimą
Author: Monika
Source: http://www.flickr.com
Stomatolog
Author: 95Berlin
Source: http://www.flickr.com


Kolejną niezbędną (od stycznia bieżącego roku) sprawą jest również możliwość wysyłki pliku JPK oraz e-deklaracji (PIT-5, VAT-7, VAT-UE). Poza tego typu podstawową sprawą, warto zwracać uwagę na to, czy program księgowy oferuje pomocnicze możliwości, przykładowo ewidencję środków trwałych, rozrachunki czy ewidencję przebiegu pojazdu. Wszelkie wymienione funkcjonalności są dostępne w programie, który do pobrania jest w sieci. Ponadto, jeżeli zatrudniasz jakichś członków personelu, to naprawdę należałoby posiadać możliwość prowadzenia całkowitej dokumentacji kadrowej, w tym również naliczania płac, wytwarzania wydruków płacowych albo księgowania poszczególnych opłat ubezpieczeniowych.


Za wspomniane czynności w grupie aplikacji dostępnych w internecie odpowiadają z kolei programy, które są bardzo popularne w kadrach oraz płacach. Ich istotą jest to, że obydwa te programy dobrze wzajemnie współpracują, co gwarantuje całkowity komfort używania.

Tags: firmy, PIT, sposób, skład