Jak przygotować się do badania u kardiologa

Posted on 09/05/2022 8:36am

Schorzenia serca i naczyń krwionośnych zabijają w ciągu roku około 170 tysięcy Polaków. Jest to jedna z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci w naszym kraju. Prostym sposobem na przeciwdziałanie schorzeniom serca jest regularne badanie się a także konsultacje ze specjalistą.

Do kardiologa przychodzą ludzie z powodu rozmaitych niedomagań i nieprawidłowości. Do najczęstszych możemy zaliczyć między innymi: podniesione ciśnienie krwi, spadek wydolności fizycznej, duszność wysiłkową, poczucie nierównomiernego bicia serca, a także zasłabnięcia. Wizyta taka może odbyć się z inicjatywy samego pacjenta bądź po skierowaniu lekarza schorzeń wewnętrznych, a również każdego innego doktora, który zwrócił uwagę na niepokojące oznaki ze strony układu krążenia.

O co zapyta nas kardiolog w czasie odwiedzin? Wizyta u medyka zaczyna się z momentem wejścia chorego do gabinetu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że już w chwili przekroczenia progu zaczyna się badanie. Lekarz zwraca baczność na takie aspekty jak: stan odżywienia (otyłość, niedowaga), sposób poruszania się (niedowłady, przemieszczanie się przy pomocy laski czy też kul), trudności w oddychaniu (zadyszka, świszczący oddech), odcień skóry twarzy, drganie dłoni, wiek biologiczny, który dość często różni się od prawdziwego wieku chorego.

Kobieta u lekarza
Author: Bird&Co Sp. z.o.o.
Source: Bird&Co Sp. z.o.o.
Wszystkie te informacje są nader istotnym elementem badania lekarskiego i stanowią jego pierwszy etap. Następnym jest rozmowa, która w języku medycznym nosi miano badania podmiotowego. Rozmowa zaczyna się od wyjaśnienia przyczyny wizyty. Specjalista prosi o opisanie dolegliwości oraz alarmujących symptomów.

Czyżbyś chciał dostać dużo informacji na ten interesujący temat? Potrzebujesz detali? Zatem kliknij i sprawdź (https://ocelio.pl/pl/c/Napoje-Sojowe/40) - nowe wpisy czekają na Ciebie.
Potem specjalista zadaje pytania tyczące się trybu życia, aplikowanych używek (palenie papierosów, picie alkoholu), wywiad rodzinny, to znaczy występowanie w rodzinie (ojciec, matka lub rodzeństwo) schorzeń układu krążenia, śmierci z powodu udaru), pobytów w szpitalu i stosowanych leków. Ważnym elementem wywiadu są również pytania dotyczące okoliczności występowania objawów, częstości, czasu trwania oraz nasilenia.

Urządzeniem służącym dokładniejszemu badaniu mięśnia sercowego jest tzw. kardiomonitor.

Tags: alkohol, otyłość, lekarz, badanie, kardiolog