Hydrofory oraz ich reguły działania

Posted on 11/02/2021 11:37am

Mają powszechne zastosowanie, jednakże nie każdy z nas ma pojęcie, jak działają. Hydrofory możemy odnaleźć niemal w każdym domowym gospodarstwie, między innymi służą do zasilania domków w wodę, nawadniania deszczówką ogródków czy odpompowywania wody z różnych przestrzeni.
Hydrofor jest instrumentem, którego funkcją jest zapewnienie stałego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Pozwala na dostęp do wody w różnych celach. Wyposażony jest w zbiornik wodny do zbierania wody oraz w pompę hydroforową, której funkcją jest wyparcie wody (jonizator wody alkalicznej) pod ciśnieniem. Ogół uzupełniają również zawory zwrotne, odcinające oraz zawory bezpieczeństwa. Zasobnik hydroforu zostaje po części wypełniony wodą, z kolei nad jej powierzchnią znajduje się powietrze. Gdy włącza się pompę hydroforową, wtedy do zbiornika dopompowywana zostaje woda ze źródła, co powoduje, że powierzchnia zajmowana w zbiorniku przez powietrze zmniejsza się, czyli dochodzi do jego sprężenia. Kiedy hydrofor osiągnie odpowiednie ciśnienie, wtedy presostat, zatem czujnik różnicy ciśnień z przekaźnikiem dokonuje wyłączenia pompy. Gdy zostanie otworzony zawór, przykładowo kran, wtenczas powietrze dopełnia wypchnięcia wody (https://zdrowie-dom.pl/jonizatory-wody/85-jonizator-wody-iontech-it-750.html) ze zbiornika, która przez przewody i zawór wydostaje się z armatury. Po wypłynięciu wody z instalacji jej pułap w zasobniku obniża się, a tym samym spada napór. Presostat włącza hydroforową pompę, ciśnienie idzie w górę i cykl się powtarza.


By otrzymać odpowiednią wydajność, używane pompy hydroforowe powinny mieć większą wydajność aniżeli maksymalny pobór wody pożądany dla danego budynku i instalacji. Rozmiar zbiornika z kolei dobierana jest do wielkości wody wyczerpywanej przez użytkowników.

Tags: urządzenie, czas, piec, życie, sposób