Granitowe nagrobki oraz pomniki. W jaki sposób o nie dbać?

Posted on 19/12/2019 7:42am

Na krajowych cmentarzach dominują nagrobki a także pomniki wykonane z granitu. Jak wyjaśniają fachowcy z branży kamieniarskiej, popularność tego kamienia bierze się m.in. z tego, iż jest on bezproblemowy w utrzymaniu a także znakomicie pasuje do polskich warunków pogodowych.


nagrobki z granitu
Author: Radisson Blu
Source: Radisson Blu


Młodzież, pokój młodzieżowy
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu


parking samochodowy
Author: Greg Gjerdingen
Source: http://www.flickr.com


Do należytej pielęgnacji granitu najczęściej starczy zwykła woda. Granit będzie kamieniem bardziej trwałym a także równocześnie twardszym niż przykładowo marmur czy piaskowiec. Dzięki temu odpowiedniej sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych, cechujących się dotkliwymi mrozami w czasie zimowym i upałami w okresie letnim. Dla porównania, marmury poddane oddziaływaniu niskiej temperatury albo dużej ilości wody (np. w czasie ulewy) zdecydowanie szybciej ulegają korozji.


W jaki sposób pielęgnować nagrobki z granitu? Konserwacja granitowych powierzchni nie należy do specjalnie karkołomnych czynności. W większości wypadków starczające okazuje się wytarcie z kurzu bądź obmycie czystą wodą. Dozwolone są też detergenty do czyszczenia, jednakże wyłącznie te łagodnego typu. Zupełnie inaczej wygląda kwestia troski o litery używane do napisów nagrobkowych. Najczęściej takowe litery zrobione są z metalu.

Aby zgłębić wiedzę na omawiany temat obejrzyj stronę (https://www.apdmarket.pl/1442-lampy-stojace-podlogowe), która ma fascynujące dane na przedstawiany temat - wystarczy kliknąć!

Najmądrzej jest już przy kupnie nagrobka zainwestować w wyższej jakości surowiec, jaki będzie doskonale się prezentować także po upływie kilkunastu lat.
Kiedy znaki ulegną zabrudzeniu albo zaśniedzeniu, rozwiązaniem problemu będzie użycie pasty do metali lub też specjalnych specyfików czyszczących, dedykowanych takowym symbolom.

Chcesz odnaleźć inne podobne artykuły? Jeżeli tak, ta wyczerpująca treść jest godna uwagi, gdyż dotyczy pokrewnej tematyki.

Gdy dojdzie do poważniejszego defektu granitowej płyty, powinniśmy skontaktować się z fachowcem, który należycie doszlifuje kamień.

Tags: metal, sposób, dane