Do jakich zadań służy kompresor? Czym jest i w jaki sposób jesteśmy w stanie go podzielić? O czym nie zapominać?

Posted on 27/07/2019 7:20am

Kompresor to jeden z rodzajów sprężarki. Jak wiemy, służą one do uzyskiwania wysokich ciśnień sprężonego gazu. Tego rodzaju urządzenia mają wiele zastosowań, nie tylko w przemyśle, ale też w gospodarstwie domowym, ponieważ są składowymi tego rodzaju przedmiotów, tj.


wentylator (zobacz|sprawdź wentylator pokojowy) czy suszarka.

Poszukujesz nowych informacji na ten interesujący temat? Zachęcamy więc do przeglądnięcia innej strony. Jak to zrobić? Kliknij na hiperłącze do www.

Poznajmy jeszcze kompresory, sprawdźmy jak możemy je podzielić?


kompresor
Author: Mathilda Samuelsson
Source: http://www.flickr.com


Tak naprawdę ciężko wyliczyć wszystkie typy spotykane na rynku, lecz można określić najważniejszy podział. Jest więc kompresor wyporowy, który zwielokrotnia ciśnienie poprzez zasysanie oraz tłoczenie konkretnych objętości gazu pod postacią następnych porcji. Tak się dzieje za pomocą elementu, który znajduje się w części napędzanej. Do tego rodzaju grupy zaliczymy modele tłokowe, śrubowe czy membranowe, ale jak wiadomo to nie wszystkie, jakie można tu zaliczyć.
Inny typ - przepływowe kompresory mają inną zasadę działania działając na zasadzie przepływu strumienia powietrza. Najważniejszy w nich jest wirnik, który obraca się ze znaczną prędkością. To właśnie za jego sprawą powietrze jest sprężane. Tworzy ciśnienie ze strony zasysanego powietrza atmosferycznego. Tego rodzaju kompresory stosowane są w instalacjach, w których najistotniejszym czynnikiem jest znaczące natężenie przepływu.


Modele przepływowe są dość często promieniowe, diagonalne czy osiowe, choć podobnie, jak we wcześniej podanym przykładzie, to nie wszystkie o jakich możemy wspomnieć. Na co dzień nie pamiętamy o ważnych zastosowaniach kompresora, lecz to urządzenie bez którego bardzo trudno sobie wyobrazić wykonywanie wielu zadań.

Tags: dom, oczy, twarz