Do czego niezbędne są kotwy? W których zadaniach mają zastosowanie?

Posted on 29/01/2019 5:06pm

Warstw murowych ściany trójwarstwowej nie powinno się łączyć za pomocą wieńców lub innych trwałych elementów konstrukcji domu. Najbardziej właściwe są do tego kotwy stalowe. Takie połączenie musi być dosyć elastyczne, ażeby pozwalało na niezależną pracę warstw ściany.


kotwy nierdzewne
Author: Municipal Archives of Trondheim
Source: http://www.flickr.com


To właśnie znaczy, iż musimy w tej sytuacji odpowiednio i z rozwagą dobierać odpowiednią kotwę.


Najlepsze są kotwy nierdzewne, a to dlatego, że stykają się z zaprawą. Przez połączenie kotew z konstrukcyjną warstwy ściany trzeba wyróżnić kotwy do umieszczenia w spoinach, ale i takie wbijane lub wkręcane w mur nośny. W warstwie osłonowej ściany kotwy trzeba rozmieszczać w spoinach poziomych jakie mają rozstaw około 50 centymetrów, rozstaw w pionie natomiast to wielokrotność wysokości cegły, ma ona czterdzieści cztery-czterdzieści pięć cm. - najlepsze opaski nierdzewne.


Powinniśmy więc przyjąć, że do połączenia warstw 1m2 trzeba posiadać pięć kotew. Kotwy do wmurowania powinniśmy wpuszczać w spoiny nośnej warstwy na głębokość około 5 cm.. Najkorzystniej jak spoiny obu warstw ściany trójwarstwowej pojawiają się na tej samej wysokości. Jeżeli tak będzie to bez problemu umieścimy kotwy w poziomej płaszczyźnie lub tylko delikatnie odegniemy je w dół w stronę zewnętrznej warstwy.


reklama
Author: Roberto Nieves
Source: http://www.flickr.com
To sprawia, że następuje odpływ wilgoci. Jeśli pozostawimy szczelinę wentylacyjną, a jednocześnie korzystamy z gotowych kotw, to najlepiej umieszczać na nich systemowe elementy dystansujące, dzięki temu dociskamy izolację - więcej o kotwach nierdzewnych.


Są też niezbędne pod tym względem, że spełniają funkcję kapinosów, po których spływają skropliny pary wodnej. Jak warstwa ściany jest murowana na cienką spoinę, to najkorzystniej wybrać specjalne kotwy, które mają spłaszczone zakończenia.

Tags: kot, ściany, system, pomoc