Dlaczego należałoby na dachu naszego domu zainstalować piorunochron?

Posted on 28/04/2021 10:33pm

O tym czy go zainstalować, należy pomyśleć przy konstrukcji budynku. W miejscu, w jakie uderzy piorun, napięcie mogłoby bardzo wzrosnąć oraz sięgnąć nawet kilku setek milionów woltów. Moc takiego wyładowania mogłaby prędko wywołać pożar budynku.


Warto na dachu zamontować instalację odgromową czyli piorunochron.
mięso
Author: Mark Moz
Source: http://www.flickr.com


Szklany stolik
Author: symmetry_mind
Source: http://www.flickr.com


Obecnie są przepisy, jakie nakazują montaż piorunochronów w budynkach mieszkalnych wyższych niż 15 metrów, oraz których powierzchnia przekracza 500 m2. Także na budynkach wykonanych z palnych surowców oraz przykrytych gontem albo trzciną, trzeba montować instalacje odgromowe. Domy postawione na wzgórzach, również podatne są na wyładowania burzowe.

Ta oferta leclerc tychy gazetka jest niezwykle atrakcyjna i jeśli poszukujesz więcej danych na prezentowaną tu problematykę, to odnajdziesz je tu.

Jeśli dom nie ma sąsiadujących z nim zabudowań, wtedy też należałoby go wyposażyć w taką instalację. Daje to bezcenne poczucie bezpieczeństwa, kiedy w powietrzu wisi burza.


Jeśli bardzo duża siła przyniesiona przez uderzenie pioruna nie będzie niezwłocznie odprowadzona do ziemi, wszystkie przedmioty, jakie będą na jej drodze będą uszkodzone lub ulegną zniszczeniu. Przed takim działaniem olbrzymiego wyładowania elektrycznego jedynie instalacja odgromowa może ochronić budynek. Zabezpieczenie takie posiada bardzo prostą budowę i jest złożona ze zwodów naturalnych, przewodów odprowadzających oraz tzw. uziomu. Zwody sztuczne są to odpowiednio ułożone na pokryciu dachowym budynku przewody stalowe. Mogą być one wyprodukowane z miedzi albo ocynkowanej stali o grubości 6mm. Jeżeli dom przykryty jest niepalnym materiałem, wtedy zwody montuje się na małych wspornikach wprost na dachu.
Jeżeli dach pokryty jest surowcem palnym, wtedy zwody montuje się na wspornikach wysokich - około 0,4m. Zwody naturalne są to złączone z piorunochronem części stalowe tego typu jak balustrady czy też rynny.

Podobał Ci się ten artykuł? Zatem gorąco zapraszamy do następnych naszych wątków, które będą o bliskiej dziedzinie.

Przez nie siła elektryczna z uderzenia piorunem odprowadzana jest prosto w ziemię.

Tags: dom, przepisy, instalacja, elementy