Dekretacja faktur - co to konkretnie jest oraz po co się to tak w ogóle robi?

Posted on 04/03/2022 9:12am

Co to jest dekretacja - z jakiego powodu jest tak bardzo ważna przy prowadzeniu firmy? Którego konkretnie działu firmy bywa częścią oraz czy zawsze wygląda w dokładnie ten sam sposób? Dlaczego dekretacji poddaje się też faktury? Odpowiedzi na te oraz inne pytania, poznasz jak dobrze przeczytasz niniejszy artykuł!


montaż
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com


dekretacja faktur
Author: Antony Hutchison
Source: http://www.flickr.com
Definicja dekretacji zawsze przebrzmiewa podobnie, jednakże w uzależnieniu od tego, gdzie bywa prowadzona i czego dokładnie dotyczy, może różnić się od siebie dość znacząco. Każda przedsiębiorstwa rządzi się swoimi regułami - i każda spośród nich ma troszkę inny sposób na dekretowanie dokumentów, który obowiązuje w konkretnej komórce organizacyjnej osobistego systemu kancelaryjnego firmy. Dobrze jest mieć świadomość, że wszelakie dekretacje są czynione w tak zwanym Elektronicznym Zarządzaniu Dokumentacją (czyli w skrócie w systemie EZD) - to wewnątrz niego jest również przeprowadza ciekawiąca nas dzisiaj głównie dekretacja faktur. Ten typ dekretacji jest niezwykle istotny w rachunkowości - dosłownie każda faktura na przedsiębiorstwo, jak wie każdy szef, powinna zostać zaksięgowana. To konkretne zadanie ma oczywiście pracujący dla firmy księgowy - jednym z jego zadań bywa oznaczyć fakturę w takiego typu sposób, aby oddawała konkretnie to, co "uosabia".


Mówiąc inaczej, jeśli jest to faktura posiadająca na celu ująć jakieś konkretne zdarzenie gospodarcze, związane wraz z systemem finansowo-księgowym firmy, to należy podać w nim odpowiednie numery kont księgowych, opis danej operacji gospodarczej, oraz peleciarki oczywiście podpis odpowiedzialnej za to osoby dekretującej, niezbędną datę wspomnianego zdarzenia gospodarczego oraz oczywiście jej kwotę. Te informacje powinny znaleźć się na fakturze, co pozwala później na to, że można ją bez żadnego problemu po wprowadzać do systemy księgowego.

Tags: dom, oczy, rzeczy