Czym są produkty liofilizowane? W jakich produktach je odnajdziemy? Dla jakich osób są najlepsze?

Posted on 02/02/2018 1:25pm

Liofilizacja, definiowana też jako suszenie sublimacyjne, jest procesem technologicznym, jaki w okresie zamrażania produktu, pozbywa się wody, z pominięciem procesu skraplania. Taki termin zdaje się nowy, ale w przemyśle spożywczym panuje już długo, od 1 połowy 20 wieku.


Wtedy to amerykanie otrzymali tak pierwsze produkty, była to kawa, a odbyło się to w roku 1938.
owoce liofilizowane
Author: Demur
Source: http://demur.pl


Nie ulega wątpliwości, że liofilizacja to najbardziej właściwa metoda zachowania żywności. Z jednej strony zabezpiecza różne produkty przed zepsuciem, z drugiej strony utrzymuje ich odżywczą wartość w składnicy harcerskiej. Podczas takiego procesu nie dochodzi do znacznych strat witamin czy mineralnych składników. Liofilizaty są ponadto bardziej lekkie, mniejsze niż ich standardowe odpowiedniki, najlepsze więc są, żeby zabrać je w podróż.


Na pewno każdy z produktów nadaje się do liofilizacji, oczywiście, o ile zawiera w swoim składzie wodę i Składniki jakie zaliczyć można do suchej substancji, co oznacza białko, węglowodany oraz tłuszcz. Najbardziej często spotykane są w handlu warzywa oraz owoce liofilizowane. Można je jednakowoż odnaleźć i w pozostałych produktach, jak dania, sosy instant, mieszanki przyprawowe czy kawy. Dość często stosowane są w produktach dla sportowców, jak liofilizowane mięso, jakie stanowi skoncentrowane źródło białka.


Tego rodzaju żywność stanowi wartościowy element zdrowej diety, a związane to jest nie tylko z jej trwałością, lecz także wysoką wartością odżywczą.
Takie liofilizaty przydatne są zwłaszcza osobom aktywnym fizycznie, jak i tym, co dużo podróżują. Warto się w takie zaopatrzyć, jeśli istotny jest dla nas zdrowy tryb życia.

Tags: styl, czas, Składniki, rodzaj