Czym są produkty liofilizowane? W jakich produktach je odnajdziemy? Dla jakich osób są najlepsze?

Posted on 02/11/2019 7:16am

Liofilizacja, definiowana też jako suszenie sublimacyjne, jest procesem technologicznym, jaki w okresie zamrażania produktu, pozbywa się wody, z pominięciem procesu skraplania. Taki termin zdaje się nowy, ale w przemyśle spożywczym panuje już długo, od 1 połowy 20 wieku.


Wtedy to amerykanie otrzymali tak pierwsze produkty, była to kawa, a odbyło się to w roku 1938.


owoce liofilizowane
Author: Demur
Source: http://demur.pl


Nie ulega wątpliwości, że liofilizacja to najbardziej właściwa metoda zachowania żywności. Z jednej strony zabezpiecza różne produkty przed zepsuciem, z drugiej strony utrzymuje ich odżywczą wartość w składnicy harcerskiej.

Nie chcesz, aby ciekawe treści Cię ominęły? Zatem na pewno wpadnie Ci w oko moja witryna (https://lampomat.pl/lampy-candellux), na której można przeglądać inne newsy.

Podczas takiego procesu nie dochodzi do znacznych strat witamin czy mineralnych składników. Liofilizaty są ponadto bardziej lekkie, mniejsze niż ich standardowe odpowiedniki, najlepsze więc są, żeby zabrać je w podróż.


Na pewno każdy z produktów nadaje się do liofilizacji, oczywiście, o ile zawiera w swoim składzie wodę i Składniki jakie zaliczyć można do suchej substancji, co oznacza białko, węglowodany oraz tłuszcz. Najbardziej często spotykane są w handlu warzywa oraz owoce liofilizowane.

Opracowane przez nas wpisy zainteresowały Cię tak bardzo, że masz chęć na więcej. Namawiamy w takim razie do innej strony - po prostu naciśnij odnośnik.

Można je jednakowoż odnaleźć i w pozostałych produktach, jak dania, sosy instant, mieszanki przyprawowe czy kawy. Dość często stosowane są w produktach dla sportowców, jak liofilizowane mięso, jakie stanowi skoncentrowane źródło białka.
Tego rodzaju żywność stanowi wartościowy element zdrowej diety, a związane to jest nie tylko z jej trwałością, lecz także wysoką wartością odżywczą.


Takie liofilizaty przydatne są zwłaszcza osobom aktywnym fizycznie, jak i tym, co dużo podróżują. Warto się w takie zaopatrzyć, jeśli istotny jest dla nas zdrowy tryb życia.

Tags: styl, czas, Składniki, rodzaj