Czym są murale oraz czy można je zamieścić w mieszkaniu?

Posted on 25/01/2022 11:37am

Mural, czyli wielkogabarytowa malatura ścienna, to już kanon sztuki street art. Tego typu części to również bardzo ciekawa forma artystycznej ozdoby wnętrz. W jaki sposób one są tworzone we wnętrzach, jakiego typu potrzebują podłoża i jak wpływają na otoczenie - o tym napiszemy w niniejszym tekście.


Pochodzące z Hiszpanii dzieło dekoracyjne malarstwa ściennego, mural w obecnej architekturze przeważał na bocznych elewacjach kamienic czy bloków mieszkalnych w większych miastach.
murale
Author: Zakłady Porcelany "Ćmielów"
Source: Zakłady Porcelany "Ćmielów"


Przekazem i gabarytem formy murale służyły najczęściej do wyrażania określonych pomysłów, sloganów albo bardziej przyziemnym intencjom, tego typu jak chociażby reklama produktu czy też warsztatu pracy. Z czasem murale zaczęto wykorzystywać także do ozdabiania przejść podziemnych, klatek schodowych czy trafiły w końcu na ściany mieszkań. Murale nadają się do każdego wnętrza.


Kwestią najważniejszą jest wyłącznie właściwy motyw i kolorystyka czy też technika wykonania.

Pragniesz czytać dalej zajmującą treść? Więc nic nie powinno Ci przeszkodzić - kontynuuj płyty elewacyjne hpl na następnej stronie.

Nie każdy będzie dobrze wyglądał rozpostarty na murze. Gabaryty przestrzeni, w której znajdować się będzie mural także posiadają wpływ na jego odbiór oraz na prezencję. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że mural potrzebuje przestrzeni. Im więcej płaszczyzny zajmuje, tym bardziej znacząca powinna być przestrzeń, w której go oglądamy. W pokoju dziecka mural może zawierać większą ilość szczegółów i detali, gdyż dzieciaki są dobrymi obserwatorami, uwielbiają także oglądać świat z bliska. Kolory murala trzeba stosować z umiarem, ponieważ intensywne barwy działają na odmienne przedmioty (zasada relatywizmu barw).
Murale przykuwają uwagę, detronizują także inne dekoracje oraz mogą tłumić sąsiadujące barwy. W słabo oświetlonych miejscach, kolory czerwony czy niebieski mogłyby się zdawać ciemniejsze, w mniejszym stopniu czyste czy też wręcz zgaszone.

Tags: dom, moc, produkt, miejsca