Czym jest pulsoksymetr, jakich wiadomości dostarcza i do czego służy? Kilka ważnych informacji

Posted on 04/11/2022 7:31am

Pulsoksymetria to łatwa, bezpieczna a także najlepsza metoda na badanie wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej, tak zwaną saturację. Pulsoksymetr głównie nakłada się na palec, gdzie specjalny czujnik, dokonuje pomiaru pochłonięcia przez czerwone komórki krwi promieniowania, które pochodzi z nadajnika. Wynik badania przeprowadzonego pulsoksymetrem uzyskuje się w procentach. Pokazuje on ilość hemoglobiny, która jest wysycona tlenem.

Badanie pulsoksymetrem robi się przy zastosowaniu przeznaczonego do tego narzędzia (zobacz ofertę facom) zwanego pulsoksymetrem.
badanie krwi
Author: Alexey Ivanov
Source: http://www.flickr.com
Pulsoksymetr jest narzędziem elektronicznym składającym się z dwóch istotnych części – jednostki centralnej oraz czujnika. Czujnik również zbudowany jest z dwóch szczegółów – nadajnika światła czerwonego oraz podczerwonego oraz fotodetektora. Podczas oznaczenia dochodzi do zmierzenia pochłonięcia przez erytrocyty w naczyniach włosowatych promieniowania pochodzącego z nadajnika.Czujnik pulsoksymetru wsuwa się głównie na palec ręki czy też stopy, ucho, nos, czoło a u malutkich dzieci na stopę lub nadgarstek.Pulsoksymetr posiada również możliwość rejestrowania częstotliwośi pracy serca pacjenta czyli tzw. pulsu.Zobacz więcej: najlepsze pulsoksymetry.Na wybrane miejsce na ciele osoby badanej umieszcza się czujnik pulsoksymetru, może to być np. czubek palca. Jeżeli osoba badana będzie miał nie ogrzane kończyny to powinniśmy je ocieplić. Trzeba pamiętać, że jeżeli obszar pomiaru jest chłodne to przepływ krwi jest mniejszy. Ta sytuacja może wpłynąć na wynik oraz zmienić go.
badanie
Author: COM SALUD Agencia de comunicación
Source: http://www.flickr.com
Wynik wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej opiera się na zasadzie spektrofotometrii transmisyjnej.Emitowane promieniowanie jest w pewnym stopniu pochłaniane przez krew znajdującą się w naczyniach krwionośnych. Fotodetektor ma za zadanie dokonać pomiaru wracającego sygnału. Wysyłany sygnał jest stworzony z dwóch elementów: stałej i zmiennej (tzw. pulsującej). To właśnie ta składowa obrazuje absorbancję pulsującej krwi tętniczej. (Czarmed)
Dobra saturacja krwi tlenem powinna być na wysokości 95–98%. U osób powyżej 70 roku życia 94–98%. W trakcie stosowanej tlenoterapii nasycenie tlenem krwi tętniczej kształtuje się na poziomie 98–100%. W przypadku osób palących tytoń wyniki będę nieco niższe w porównaniu z osobami nie palącymi, ale wciąż skład procentowy oksyhemoglobiny będzie większy niż 90.
Nieprawidłowa saturacja krwi tlenem ma wielkości poniżej 90%, może potwierdzać w tej sytuacji o ciężkiej niewydolności oddechowej.

Tags: Pacjent, badania, krwinki