Czym czyścić sztućce i dlaczego nie można by robić tego zbyt często?

Posted on 25/01/2022 7:47am

Sztućce stosowane są do jedzenia większej części dań. Bez nich części dań nie moglibyśmy ani przyrządzić ani podać. Są niezwykle ważnym elementem składającym się na stołową zastawę.


W większości gospodarstw moglibyśmy odnaleźć co najmniej dwa zestawy sztućców.


firmy - powiększenie
Author: Marcin Polak
Source: http://www.flickr.com
Jeden z nich jest przeznaczony do powszedniego używania i wykonany jest ze stali nierdzewnej. Drugi zestaw jest najczęściej używany na ważne uroczystości rodzinne oraz jest wykorzystywany jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Zdarza się tak, że widelce i łyżki są przekazywane z pokolenia na pokolenie i takie sztućce wymagają szczególnej pielęgnacji. Polerowanie sztućców jest zależne od suroWCa z jakiego były wyprodukowane. Trochę inaczej będzie wyglądać czyszczenie sztućców z nierdzewnej stali, a inaczej polerowanie sztućców srebrnych. Sztućce ze stali nierdzewnej są bardziej wytrzymałe na działanie chemicznych preparatów oraz później można by dostrzec na nich ślady zużycia niż na ich szlachetnych odpowiednikach.

To dobrze, że masz chęć uzyskać zbliżone informacje na opisywany temat, gdyż klikając na link, poznajesz przydatne wpisy na podnoszone zagadnienie.

Polerowanie sztućców może odbywać się na sucho ściereczką z dodatkiem małej ilości popiołu i soku z cytryny lub sody bądź octu. Srebrne sztućce będą błyszczeć, jeżeli stworzymy roztwór wodny z octu albo sody. W tym roztworze należy przemyć widelce i łyżki.


Niezwykle dobry efekt można otrzymać, jeśli widelce i łyżki srebrne będą zanurzone na pewien czas w wodzie po gotowaniu szpinaku albo ziemniaków w mundurkach. Siła czyszczenia będzie jeszcze bardziej wzmożona, kiedy do tych roztworów dodamy nieco amoniaku. Jeżeli chodzi o czyszczenie sztućców ze stali nierdzewnej, to można by tutaj skorzystać z każdego ze sposobów, jaki jest wskazany do mycia srebra. Poza tym jest zalecane także używanie past, które zawierają w swoim składzie wodę i sód.


Także polecane jest używanie specjalistycznych preparatów przeznaczonych do pielęgnowania nierdzewnej stali. Trzeba również mieć świadomość tego, że za silne oraz wielokrotne czyszczenie doprowadzić może do korozji oraz zniszczenia sztućców.

Tags: oczy, WC, stal, zysk