Czy zdołamy ujarzmić lecące momenty?

Posted on 04/12/2017 11:34am

Tak często pragniemy pochwycić odchodzący czas. I usiłujemy to zrobić, na liczne sposoby. W szczególności przez fotografikę, ale czy tak doprawdy czas da się usidlić?


Gdzie się nie obejrzysz wokół, prawie każdy pstryka zdjęcia. Usiłuje udokumentować w obiektywie gorącą kawę, na retro stoliku, w barze, dziewczynę, która uśmiecha się i poprawia ręką pomarańczowy beret na głowie, aby się spodobać, lub grupę kolegów pod górskim pasmem, na zawsze uchwyconą jednym pstryknięciem.
miejsca
Source: www.morguefile.com


warunki
Author: Mike Mozart
Source: http://www.flickr.com


A potem, tydzień mija, a my nie możemy znaleźć nawet godziny, żeby obejrzeć wszystkie zdjęcia. Niekiedy je jeszcze wydrukujemy, przykleimy fikuśnie w albumie, wyślemy mailem do znajomych, a kolejnym razem wolimy niektóre zniszczyć i cisnąć do śmieci.


Narty biegowe, biegówki
Author: ZnaneNieznane.pl
Source: ZnaneNieznane.pl


Choć ujarzmienie chwil, to złudzenie, albowiem wszystko w życiu płynie naprzód i zmienia się, to jednak fotografia daje nam złudzenie zatrzymania konkretnego uśmiechu. A gdy oglądamy po latach stare zdjęcia, mamy szansę czasami odczuć podobne tkliwości jak dawniej, popłakać się, albo śmiać do rozpuku. Bezsprzecznie aparat, to świetny gadżet. Można nim chociażby uchwycić coś czego nie dostrzeżemy gołym okiem.


Dobrodziejstw fotografii jest co niemiara, warto jednak trzymać równowagę w cykaniu fotografii, aby nie zlekceważyć autentycznych uniesień.


Gdy jesteśmy na jazzowym koncercie, mamy szansę bowiem, zmrużyć oczy i dać się zabrać emocjom, każdemu dotknięciu strun kontrabasu, krótkoterminowym dźwiękom fortepianu i chłonąć chwile bardzo uważnie, w sobie, bez rejestrowania ich aparatem. Niech wolno przeminą.

Tags: gadżet, oczy, rzeczy, czas, dane