Czy ulotkę można uszlachetniać i jak duża może być tego typu broszura?

Posted on 04/12/2017 11:34am

Poligrafia to tego typu dziedzina techniki, jaka zajmuje się procesami wyrobu różnorodnego typu formularzy. Ich zastosowanie jest niezwykle duże. Obecnie, kiedy nie posiadamy za wiele czasu na czytywanie, bardzo popularne jest drukowanie ulotek albo małych publikacji o treści marketingowej.
Nazywamy je broszurami i moglibyśmy w nich zamieścić o wiele więcej treści, niż w przypadku wspomnianych folderów. Taka forma publikacji może zostać wydana w postaci nie oprawionej albo oprawionej w miękką oprawę. Tego typu broszura może mieć do 4 arkuszy, co stanowi 64 strony. Jeżeli chcemy wydać własną takiego rodzaju publikację, druk broszur powinien być poprzedzony wyborem konkretnej drukarni i papieru (ten mógłby być np. biały, offsetowy albo ozdobny), który ma być użyty i sposób połączenia pojedynczych stron. Istotny dla klienta jest też nakład, choć duża część drukarni proponuje wydruk tego typu publikacji w każdej ilości. Jest to możliwe m.in. dlatego, że dysponują one zarówno drukarnią cyfrową oraz offsetową. Ważne jest to, że od zakładanego nakładu zależny jest wybór palety kolorów. W wypadku wydruku broszurek w niskim nakładzie, wykorzystuje się podstawową paletę CMYK, natomiast przy większych nakładach tzw. paletę Panteon.


mężczyzna
Author: Garry Knight
Source: http://www.flickr.com


Oprawa tego typu broszury mogłaby być klejona, tzw. zeszytowa lub szyta (ma w tym czasie dwa lub cztery oczka do mocowania do segregatora).
Podczas uzgadniania w drukarni rodzaju oprawy, bierze się pod uwagę nie tylko tak zwaną gramaturę papieru czy objętość oraz format broszury, ale także planowaną trwałość tego typu broszurki. Należałoby wspomnieć, że przy druku broszurek można także przy pomocy pewnych procedur uszlachetnić wybrane kartki lub całą broszurę.

Tags: klient, moc, dane, opon, broszury