Czego możemy się dowiedzieć po rozwiązaniu testów psychologicznych?

Posted on 05/11/2021 7:39am

W naszym codziennym życiu jest dużo okoliczności, które mają negatywny wpływ na nasz stan psychiczny. Naturalnie nie musiałoby to od razu oznaczać jakiejkolwiek psychicznej choroby, ale nie oznacza to, że profesjonalna pomoc psychologa nie byłaby niezwykle przydatna.


Należy tutaj odróżnić kilka konkretnych specjalności, w których mógłby pracować psycholog.
sklep z ciuchami
Author: Joshua Brown
Source: http://www.flickr.com


Może on udzielać porad dotyczących bieżących kłopotów w życiu. Psycholog kliniczny może zajmować się osobami chorymi na jakąkolwiek, często fizyczną dolegliwość, z którą sobie zwyczajnie nie mogą poradzić. Psychoterapeuta natomiast nie udziela wskazówek, a jedynie dopomaga w samodzielnym wyjściu z jakiegoś problemu, który zazwyczaj jest związany z określonym nałogiem. W odnalezieniu skutecznego wyjścia z jakiegoś kłopotu mogą być wykorzystywane testy psychologiczne. Są one opracowane dla ludzi z różnorodnego rodzaju problemami. Przykładowo funkcjonuje test dla młodych osób, które wychowywane są w rodzinie z problemem alkoholowym. Ten test (o skrótowej nazwie CAST) jest wykorzystywany do identyfikacji tego typu dzieci i składa się z 30 pytań, na jakie należy odpowiadać wyłącznie "tak" albo "nie". Może być przeprowadzany u dzieci w wieku większym niż 9 lat.


Obecnie często przeprowadzanym testem jest taki, który pomocny jest przy identyfikacji uzależnienia od internetu. Odmiennym popularnym testem bywa test na to, czy badana osoba cierpi na bezsenność.
Ponadto są różne skale, które ułatwiają diagnozować przeróżne przypadłości lub cechy charakteru.

Jeżeli chcesz zdobyć uzupełniające informacje na omawiany temat, to przejrzyj witrynę (http://www.kanownik.pl/), która takie dane zawiera. Na pewno będą ciekawe.

Dobrym przykładem jest skala obsesji kompulsji. Inną skalą jest skala depresji Becka. Jest ona zdecydowanie jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi. Składa się z 21 pytań.

Tags: psy, części, efekt, rodzaj