Co to są sortowniki? Jakie ich typy są używane na roli?

Posted on 12/05/2022 7:54am

W obecnych czasach konsument na zakupach wymaga towaru bliskiego ideałowi. Dotyczy to także warzyw oraz owoców, które jemy. Zielonkawy pomidor nie ma szansy na kupno, tak samo, jak niewyrośnięty ziemniak, który niemal na pewno zostanie odrzucony przez ludzi wrzucających warzywa do reklamówek.


Żeby warzywa spełniały wysokie standardy i zostały skierowane się do sklepów, przed wysłaniem na półki sklepowe muszą być posortowane.
ogród
Author: Swallowtail Garden Seeds
Source: http://www.flickr.com


sortowniki
Author: Magnus Hagdorn
Source: http://www.flickr.com


Można to wykonać na kilka sposobów, od prostego sortowania ręcznego aż do zastosowania dużych maszyn, którymi są sortowniki.


volvo
Source: pixabay.com


Ręcznie wybiera się rośliny, które nie mogą być zebrane mechanicznie. Chociaż technika rozwija się w błyskawicznym tempie, czasem nic nie może zastąpić człowieka, który nawet indywidualnie wybierze każdą roślinę i zdecyduje o jej przeznaczeniu. Innym typem sortowania jest to wykonywane już przy zbiorach przez Urządzenia. Można uznawać je, zależnie od potrzeb za selekcję wstępną, lub ostateczną.


Najbardziej skomplikowanie maszyny, które są używane głównie w dużych gospodarstwach uprawiających ziemiopłody na dużą skalę, są sortowniki mechaniczne oraz optyczne. Dla pierwszych kryterium jest wielkość. Zależnie od typu mogą posługiwać się one sitami albo rolkami. Sortowniki sitowe używają sita, które przepuszcza warzywa wyłącznie o określonej średnicy, zatem do sklepów raczej nie trafi zbyt mały ziemniak czy cebula. Sortowniki rolkowe funkcjonują na odmiennej zasadzie – to dobrze rozstawione rolki selekcjonują warzywa o odpowiedniej średnicy. Innym rodzajem sortowników są sortowniki optyczne – niezwykle zaawansowane maszyny, które odrzucają warzywa, których wygląd nie wypełnia parametrów.

Sprawdź również inną bazę treści podnoszących niniejszy temat - bez strachu - wejście za darmo (https://na-technology.pl/), zatem wejdź na ten odnośnik!

Jeśli tego nie chcemy, nie przepuszczą przez proces selekcji zielonego pomidora i warzyw, które mają dziwny kształt.


Pomimo dobrze rozwiniętego sprzętu, stosowane są także stoły selekcyjne.
Płody rolne przesuwają się po stołach, a pracownicy wybierają tych, które nie mogą być skierowane do sprzedaży. Pomaga to w ostatecznej kontroli produktów rolnych, bo maszyny są jednak mniej dokładne niż ludzkie oko.

Tags: warzywa, Urządzenia, towar