Co to jest sedacja oraz kiedy ma ona swe zastosowanie?

Posted on 05/08/2022 8:26am

Sedacja jest to uspokojenie chorego przez wykorzystanie różnorodnego typu preparatów farmakologicznych, które mają wpływ na obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego.
Wykonuje się ją poprzez podanie substancji aktywnych i nie ma to na celu całkowitego wyłączenia świadomości pacjenta, ale wyłącznie jej częściową dezaktywację. Do początkowych symptomów sedacji należy wyciszenie, senność oraz redukcja zdenerwowania czy też napięcia mięśniowego.


fotka - sklep
Author: Roland Tanglao
Source: http://www.flickr.com


Sedacja to proces leczniczy wykorzystywany podczas nie za bardzo skomplikowanych zabiegów chirurgicznych i w wypadku wielu metod diagnostycznych, które mogą wywołać u chorego niewygodę lub ból. Sedacja jest więc do pewnego stopnia alternatywą dla popularnej narkozy lub księgowość oleśnica dla znieczulenia miejscowego. Ta metoda na przestrzeni lat była wykonywana z użyciem różnorodnych związków psychoaktywnych. W drugiej połowie XX wieku wykorzystywane były barbiturany, które były pochodnymi kwasu barbiturowego. Ze względu na ich szkodliwość czy też silne właściwości uzależniające zrezygnowano z ich stosowania. Po tym fakcie do używania weszły anksjolityki, zatem lekarstwa przeciwlękowe.


Sedacja ma swe zastosowanie głównie w krótkotrwałych oraz relatywnie nieskomplikowanych zabiegach farmakologicznych, które wymagają ukojenia pacjenta oraz uspokojenia nieco jego mięśni. Preparaty farmakologiczne zezwalają na utrzymanie pacjenta w bezruchu nawet przez długotrwały czas. Tą procedurę wykorzystuje się również przy zabiegach stomatologicznych czy też dermatologicznych. Sedację stosuje się także do uspokajania chorego (nade wszystko dzieci), którzy bardzo denerwują się swym zabiegiem.
Sedacja jest więc doskonałym sposobem przy użyciu takich urządzeń jak narzędzia stomatologiczne. Badania wykazały, że nawet stosunkowo niewielkie ilości tych narzędzi mają duży wpływ na obniżenie przekaźnictwa impulsów nerwowych.

Tags: kot, zabieg, części, moc, życie