Co to jest plik ISO oraz gdzie się go stosuje?

Posted on 13/01/2022 7:51am

Dużo gier i aplikacji - zwłaszcza tych, które zajmują dosyć dużo miejsca - moglibyśmy ściągnąć z Internetu pod postacią pewnego pliku. Czym jest tego typu plik oraz w jaki sposób go otworzyć - to wyjaśnimy w niniejszym artykule.


Sama nazwa ISO to nie jest skrót od anglojęzycznych wyrazów (jak to jest w rzeczywiście wielu przypadkach), lecz nazwa własna, której etymologia wywodzi się od International Organisation for Standarization - międzynarodowej instytucji zrzeszającej krajowe organizacje normalizacyjne.


Spotykany przy wykorzystywaniu laptopów format ISO to dokładnie ISO 9660 definiujący standard zapisu nośników optycznych. W praktyce dla zwykłego użytkownika *.iso oznacza tzw. obraz płyty. Aby go wykorzystywać, należy wypalić nośnik CD, DVD, albo zainstalować w napędzie wirtualnym, a wtedy zostanie potraktowany on przez system podobnie jak nośnik fizyczny wkładany do napędu.


trendy
Author: Michael Pollak
Source: http://www.flickr.com
Taka czynność jest dosyć łatwa, a niniejszy przykład pokazuje jej użycie na przykładzie jakiegoś oprogramowania. Uruchamiamy program oraz włączamy funkcję "Dodaj plik", wybieramy go w postaci ISO z dysku albo z nośnika wymiennego. Po wyborze trzeba zaznaczyć obraz i wcisnąć przycisk "Zamontuj". Jeśli na płycie mieści się plik startujący, to po zamontowaniu musi się otworzyć instalator.

Jeśli chcesz przeczytać coś rzeczywiście niezwykle ciekawego, sprawdź treść (http://www.ulpa.com.pl/) tej strony a z pewnością nie będziesz żałować.

Jeżeli tak się nie stanie, należy wejść do "Mój komputer", zaś tam możemy eksplorować dysk podobnie jak każdy inny nośnik danych. W sieci jest szczególna kategoria aplikacji do obsługi obrazów płyt. Są tam bezpłatne aplikacje, które pozwalają korzystać z możliwości tego typu formatu zapisywania informacji.


Jest to powszechnie stosowane rozwiązanie, które niezwykle pomaga wielu użytkownikom komputerów. Po małej liczbie ćwiczeń, praktycznie każdy może rozpocząć używać takiego rozwiązania.

Tags: program, Internet, gra, system, internecie