Chryzantemy, czyli jedne z najbardziej urokliwych kwiatów kwitnących jesienią - co warto o nich wiedzieć?

Posted on 11/07/2018 7:45pm

Te rośliny ozdobne, charakteryzujące się pięknymi kwiatami możemy uprawiać zarówno w domu, jak ina balkonie, tarasie czy ogrodzie. Odmiany niskie świetnie nadają się na obwódki, a wyższe na kwiat cięty do wazonu, w którym utrzymują się nawet do czterech tygodni. Niesamowitą popularnością cieszą się także chryzantemy doniczkowe, które stanowią przytulny akcent zewnętrznych przestrzeni. Szczególnie pięknie wyglądają, gdy zostaną pokryte poranną rosą.
malowidło - ogród
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
wizja - ogród
Author: Medialab Katowice
Source: http://www.flickr.com
Chryzantemy znane są już od wielu lat. Pierwsza wzmianka o nich pochodzi z Chin z ok. 500 lat przed naszą erą, natomiast w Europie pojawiły się mniej więcej 300 lat temu. Rodzaj chryzantema (Chrysanthemum) zalicza się do rodziny astrowatych a liczy ok. 50 gatunków. Dzięki wieloletniej pracy ogrodników możemy dziś wybierać pośród wielu kolorów, kształtów www.chryzantemy.pl/ryzantem - . Jeżeli chodzi o chryzantemy uprawa jest stosunkowo łatwa. Nie ma wysokich wymagań co do warunków glebowych. Zabiegi pielęgnacyjne również nie powinny być problemem nawet dla początkujących ogrodników. Należy zwrócić uwagę, iż chryzantemy doniczkowe kwitną w porze jesieni. Kiedy dni stają się krótsze, wówczas chryzantemy przestawiają się ze wzrostu wegetatywnego na generatywny, a to w skutek naturalnej zmiany warunków świetlnych. Okres zawiązywania pąków kwiatów waha się od siedmiu do dwunastu tygodni, zależnie od odmiany.


Kiedy chcemy, aby okazale nam wyrosły chryzantemy uprawa musi przebiegać w taki sposób: planuje jasne stanowisko do uprawy (najlepiej na zewnątrz, ponieważ w mieszkaniu chryzantemy kwitną krócej oraz są bardzie narażone na suchość powierza), podłoże powinno być lekko wilgotne, a podlewanie musi odbywać się systematycznie (konieczna jest doniczka z otworami odpływowymi), musimy ostrożne usuwać przekwitłe kwiaty (tak by nie uszkodzić pąków) - więcej informacji o uprawie chryzantem. Warto wiedzieć, iż w polskim klimacie chryzantemy doniczkowe bardzo rzadko zimują, aczkolwiek niektóre odmiany mogą zimować w rabatach (Apollo, Copycat, Cameo, Izis, Primrose Button). Do uprawy w ziemi nadają się jedynie odmiany o małych oraz średnich kwiatach. Konkretne odmiany różnić mogą się nie tylko wyglądem, lecz właśnie odpornością na przymrozki. Niektóre chryzantemy kwitną od sierpnia do listopada, a jeśli zima będzie wyjątkowo łagodna to nawet do grudnia.

Tags: wygląd, podłoże, temat, charakter