Adwokat czy radca prawny? Sprawdzamy kogo wybrać

Posted on 17/01/2018 2:56pm

Rozwód? Sprawa karna przed sądem? A może nieuczciwy kontrahent? Do kogo się zgłosić do adwokata czy może radcy ?


Czym różni się prokurator od sędziego umie wskazać praktycznie każdy.


Z rozróżnieniem adwokata od radcy prawnego jest już jednak troszeczkę gorzej. Nic w tym zadziwiającego w minionych latach można było spostrzec dążność do zacierania różnic pomiędzy tymi dwoma profesjami. Nie zmienia to jednakże tego, iż są to wciąż dwa oddzielne zawody. Z punktu widzenia zwyczajnego obywatela ważne ażeby mieć pojęcie do którego zwróć się po wsparcie.


pomieszczenie magazynowe
Author: Bob Mical
Source: http://www.flickr.com


Zajęcie radcy prawnego opiera się przede wszystkim na udzielaniu rad prawnych, sporządzaniu prawnych opinii a również przygotowywaniu projektów akt prawnych. Radca prawny może występować też przed sądami oraz urzędami. Tak radca jak także adwokat są uznani za zawody zaufania publicznego. Warto tutaj jednak zaakcentować, że radca prawny zostać może: oferta zaangażowany na podstawie stosunku pracy. Z tej przyczyny jeśli np. przedsiębiorca chce mieć etatowego prawnika powinien wypatrywać go pośród radców prawnych. Podstawowym zadaniem adwokata jest natomiast świadczenie pomocy prawnej, w szczególności udzielanie porad, przygotowywanie opinii prawnych oraz przygotowywaniu projektów prawnych akt. Adwokat zwykle posiada swoje wizytówki Radca prawny tak samo jak adwokat może (więcej w tym serwisie) występować przed sądami a także urzędami.
Gdzie zatem różnica? Jak wspominano wyżej adwokat nie może zostawać w stosunku pracy jak też może wykonywać własny zawód wyłącznie w drodze działalności gospodarczej lub jako udziałowiec spółki.

Tags: półki, części, moc, pomoc, zawód